PYŁ ZNAD SAHARY pokryje Polskę. Już do nas zmierza w OLBRZYMICH ilościach!

2021-02-22 13:23 Konrad Marzec
PYŁ ZNAD SAHARY pokryje Polskę. Już do nas zmierza w OLBRZYMICH ilościach!
Autor: Super Express PYŁ ZNAD SAHARY pokryje Polskę. Już do nas zmierza w OLBRZYMICH ilościach!

Pył znad Sahary w Polsce. Czy powinniśmy się obawiać? Meteorolodzy ostrzegają, że nad Europę zmierzają olbrzymie ilości pyłu ze słynnej na cały świat pustyni. Pył znad Sahary z pewnością da się we znaki kierowcom, ale nie tylko. Eksperci z serwisu twojapogoda.pl przekazują, iż część z niego opadnie także na Polskę, w najbliższych dniach barwiąc niebo o zachodzie słońca na intensywniejsze niż zazwyczaj barwy.

Spis treści

  1. PYŁ ZNAD SAHARY pokryje Polskę. Już do nas zmierza w OLBRZYMICH ilościach!
  2. Pył znad Sahary w Polsce. Jakie będą skutki?
  3. Pył znad Sahary w Polsce. Spadnie temperatura?

PYŁ ZNAD SAHARY pokryje Polskę. Już do nas zmierza w OLBRZYMICH ilościach!

Pył znad Sahary w Polsce! Takie komunikaty przekazują od kilku dni specjaliści od pogody. Czy zatem powinniśmy się obawiać? I tak i nie. Specjaliści z serwisu twojapogoda.pl przekazują, że największe ilości saharyjskiego pyłu dotrą - podobnie jak ostatnim razem - nad kraje zachodniej Europy, a także nad Alpy. We wtorek i w środę (23-24.02.2021) mniejsze ilości pyłu znajdą się również kilka kilometrów nad Polską. Z problemem będzie zmagać się cały kraj. Jakie zjawiska będą mu towarzyszyć? Synoptycy nie spodziewają się opadów deszczu, a niebo raczej pozostanie bezchmurne. 

Przeczytaj także: Straż Miejska przypomina o ważnym obowiązku! Można dostać KONKRETNY mandat

Pył znad Sahary w Polsce. Jakie będą skutki?

Jednym ze skutków działalności pyłu znad Sahary w Polsce będzie zmętnienie barwy nieba, które zamiast niebieskiego, będzie mleczne. O wschodzie i zachodzie słońca na niebie zaobserwujemy intensywniejszy niż zazwyczaj kolor żółto-pomarańczowo-czerwony. 

- Opadający pył może osadzać się na szybach i karoserii samochodowej, powodując jej zabrudzenie. Miejscami, gdzie zapylenie będzie większe, trzeba się będzie udać na myjnię. W tych dniach warto też wstrzymać się w suszeniem i wietrzeniem prania na wolnym powietrzu, bo może ulec zabrudzeniu - czytamy w serwisie twojapogoda.pl.

Pył znad Sahary w Polsce. Spadnie temperatura?

Eksperci zwracają również uwagę na fakt, iż pył znad Sahary może nieznacznie obniżać temperaturę w ciągu dnia i ograniczać jej spadanie w nocy. Dlaczego? Promieniowanie słoneczne będzie mniejsze niż zazwyczaj w bezchmurny dzień. Przed dwoma tygodniami podobne zjawisko dotarło nad Polskę i dzięki temu w południowej części kraju śnieg miewał beżowo-jasnobrązowy kolor.

Warto wiedzieć, że 23 lutego pogoda raczej nie popsuje nam nastrojów, choć trzeba będzie uważać na zamglenia. - W pierwszej połowie dnia miejscami mgły, ograniczające widzialność do 200 m i tam zachmurzenie całkowite. Temperatura maksymalna od 4°C w rejonie Zatoki Gdańskiej, około 10°C w centrum, do 18°C na południowym zachodzie - czytamy w serwisie IMGW.

Kolejne komunikaty meteorologów będziemy analizować na naszym portalu. 

Zima w Szczecinie. "Ale urwał!", czyli najsłynniejsza górka w Polsce zasypana śniegiem
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE