Do Szpitala Dziecięcego trafią pacjenci z chemioterapii w Zakaźnym

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Do Szpitala Dziecięcego trafią pacjenci z chemioterapii w Zakaźnym

Szpital w Toruniu gotowy na atak koronawirusa. Dyrektor ocenia sytuację

2020-03-11 8:15

Koronawirus w Polsce to temat, który z każdym kolejnym dniem łapie swoje nowe aktualizacje. W Toruniu zastanawiamy się, czy placówki medyczne są przygotowane na pacjentów z objawami koronawirusa. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu Sylwia Sobczak uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą. Całe szczęście, bo koronawirus dał się już Toruniowi we znaki ze względu m.in. na odwołane imprezy.

Koronawirus w Polsce i jego wpływ na wydarzenia w Toruniu to temat, który spędza nam sen z powiek. Nie ma co ukrywać, doniesienia z ostatnich dni są bardzo niepokojące i wygląda na to, że wkrótce nawet do województwa kujawsko-pomorskiego mogą dotrzeć sygnały o pacjentach, zarażonych koronawirusem. Na szczęście sytuacja w toruńskim szpitalu jest stabilna. Dyrektor Sylwia Sobczak zapewnia, że w lecznicy są wydzielone i osobne szlaki komunikacyjne, pacjenci z chemioterapii są oddzielnie. Poza tym w razie konieczności planowane jest przeniesienie oddziału do innej lokalizacji, więc nie ma zagrożenia.

- W razie konieczności rozważamy przeniesienie do Szpitala Dziecięcego na Konstytucji 3 Maja. W tej chwili podejmowane są działania techniczne, żeby być przygotowanym, zanim ten pierwszy pacjent się pojawi. Szpital Obserwacyjno-Zakaźny jest od ponad tygodnia zamkniętą placówką. Jeżeli jest pacjent z podejrzeniem, to kierujemy go do osobnego wejścia, personel się ubiera w środki ochronne i dopiero ta osoba jest badana, w zupełnie innym miejscu - mówi Sobczak w rozmowie z Radiem ESKA Toruń.

Środki ochrony w tym momencie to tysiąc maseczek i pięćset kombinezonów otrzymanych z rezerw celowych plus własne zapasy szpitala oraz spore ilości płynu dezynfekcyjnego.

Koronawirus w Polsce. Gdzie zgłosić się z objawami w Toruniu?

- Kiedy kaszlemy czy mamy gorączkę nie udawajmy się od razu do przychodni! Zadzwońmy i zapytajmy, co powinniśmy zrobić. Informację można uzyskać także u służb sanitarnych, pod bezpłatnym, czynnym całą dobę numerem telefonu: 800 190 590. Radziliśmy sobie z innymi chorobami zakaźnymi, myślę, że poradzimy sobie i z koronawirusem - mówi Jerzy Kasprzak dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Więcej informacji na temat kontaktu z odpowiednimi placówkami znajdziecie TUTAJ. Wypowiedzi dyrektor Sylwii Sobczak oraz dane dotyczące specjalistycznego sprzętu polecamy w tym miejscu.

Czy radomianie wiedza jak zabezpieczać się przed koronawirusem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE