Sokole gniazdo na nieczynnym kominie PGE Toruń
Sokole gniazdo na nieczynnym kominie PGE Toruń obecne jest od ponad 10 lat, ale od 2018 roku sokoły wędrowne rozpoczęły w nim okres lęgowy. Przedstawiciele biura prasowego spółki przypominają, że w 2019 roku PGE Energia Ciepła i PGE Toruń, we współpracy ze Stowarzyszaniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, zamontowały w gnieździe specjalne kamery. Dzięki nim każdy może śledzić życie sokołów wędrownych.
Warto dodać, że na nieczynnym kominie PGE Toruń, będącym najwyższą budowlą w regionie, znajduje się mural sokoła wędrownego. Powstał on w listopadzie 2021 r. na wysokości 110 m i wskazuje miejsce gniazdowania toruńskich sokołów. 13 maja sokoły Torki i Torka zostaną zaobrączkowane.
Sokoły z PGE Toruń. Kamery zarejestrują wydarzenie
PGE Toruń informuje nas, że to już czwarty okres lęgowy tej pary toruńskich sokołów wędrownych. Torek i Torka, podobnie jak w ubiegłych latach, doczekali się 4 pisklaków. Podczas obrączkowania młode sokoły otrzymają dwie obrączki: na jedną nogę niebieską obserwacyjną z dużymi literami i cyframi, które oznaczają, że sokół urodził się w naturze, na drugą nogę założona zostanie żółta obrączka ornitologiczna, której kolor świadczy o urodzeniu w środowisku miejskim.
- Obrączkowanie sokołów stosuje się w celu monitoringu rozwijającej się populacji sokoła i umożliwienia oceny prowadzonych prac nad ratowaniem tego gatunku - czytamy w komunikacie PGE.
Podczas obrączkowania dowiemy się, czy młode sokoły to samice czy samce, a w dniach 15-18 maja będzie można głosować na zgłoszone wcześniej przez internautów najciekawsze propozycje imion dla młodych sokołów. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszanie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. PGE Toruń jest fundatorem nagród w konkursie. Link do głosowania na imiona i regulaminu konkursu dostępny będzie od 15 maja pod tym adresem.
Kamery zarejestrują obrączkowanie sokołów. Transmisję będzie można obejrzeć na tej stronie.
