Wycinka drzew przy moście im. Piłsudskiego. Zorganizowali wizję lokalną! "W związku z wątpliwościami..."

2022-02-17 10:35

Toruń. Wracamy do budzącej mnóstwo emocji sprawy wycinki drzew koło remontowanego mostu im. Józefa Piłsudskiego. - Miejski Zarząd Dróg zarządził wstrzymanie prac przy wycince oraz zorganizował wizje lokalną w terenie przy udziale przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Torunia.

O wycince drzew w Toruniu, która wzburzyła nie tylko środowiska akademickie, informowaliśmy Was na portalu Super Express Toruń 16 lutego- Decyzją RODŚ mieliśmy obowiązek wycięcia ok. 1500 sztuk klonów jesionolistnych. To są chwasty i tak też je określa polskie prawo. One wyniszczają szlachetne gatunki drzew, krzewów i oddziałują agresywnie na swoje otoczenie - wyjaśnia prezydent Michał Zaleski. Gospodarz miasta pytany przez PAP o wycięcie innych drzew, m.in. topól czarnych przekazał, że Urząd Miasta Toruń odpowie pisemnie. Komunikat, podpisany przez rzeczniczkę prezydenta Annę Kulbicką-Tondel trafił do naszej redakcji. Publikujemy go w całości pod galerią ze zdjęciami.

Przeczytaj też: Aktorka z Torunia zagra w "The Crown" - wielkim hicie Netflixa! Tajemnicza rola

- Zgodnie z decyzją środowiskową 20/2019 z 1 marca 2019 roku wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71 t.j.), Miejski Zarząd Dróg został zobowiązany do usunięcia drzew gatunku klon jesionolistny na terenie przylegającym w odległości 200 m od mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego o łącznej powierzchni ok. 15 ha. Wynika to z ochrony siedliska 91E0 łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (obszar Natury 2000). Czynności rozpoczęto późną jesienią ubiegłego roku i były prowadzone do dnia dzisiejszego. Obszar wyżej wymienionych prac jest, zgodnie z mapami geodezyjnymi, lasem objętym „Uproszczonym planem urządzenia lasów dla miasta Torunia na okres 01.01.2016 – 31.12.2025” na podstawie którego oraz zgodnie z Ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1275) zakres wycinki prowadzonej przez MZD został rozszerzony, w porozumieniu z Wydziałem Środowiska i Ekologii o usuwanie drzew suchych, zamierających, złomów, wywrotów i drzew zagrażających bezpieczeństwu. Działanie takie wynika wprost z zapisów ustawy i nie wymaga dodatkowych zgód i decyzji. Wyeliminowanie takich drzew jest, nie tylko porządkowaniem lasu, ale też umożliwi prace polegające na pielęgnacji wartościowego podrostu oraz nasadzenia nowych drzew, zgodnie z warunkami siedliskowymi. Prowadzenie prac jednocześnie z usuwaniem klonów jesionolistnych miało na celu jednorazową ingerencję w teren. Przywoływany medialnie przykład gatunku topola czarna o dużym obwodzie to pozostałość drzewa obumierającego, wielokrotnie złamanego, zagrażającego bezpieczeństwu osób poruszających się drogą wzdłuż Wisły. 16 lutego Miejski Zarząd Dróg zarządził wstrzymanie prac przy wycince oraz zorganizował wizje lokalną w terenie przy udziale przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W związku z wątpliwościami w trakcie wizji, co do zgodności prac realizowanych przez wykonawcę ze zleconym zakresem, został wezwany on do złożenia stosownych wyjaśnień, które zostaną przekazane RDOŚ. Jednocześnie informujemy, iż firmę wykonującą prace wybrano w trybie zapytania ofertowego i musiała legitymować się odpowiednimi kwalifikacjami oraz doświadczeniem w realizacji tożsamych zadań - czytamy w komunikacie UMT.

Czy przekonuje was odpowiedź przedstawicieli Urzędu Miasta Torunia? Zachęcamy do komentowania tematu pod tekstem i na Facebooku. Jednocześnie apelujemy o kulturalną dyskusję.

Sonda
Czy w Toruniu szanuje się zabytki XIX wieku?
Wycinka czy demolka drzew przy moście im. Piłsudskiego w Toruniu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki