Gdynia. Porwanie 10-letniego Ibrahima. Child Alert odwołany! [RELACJA NA ŻYWO]

2020-02-18 18:00 PT / AC / JCh
Policja [zdjęcie ilustracyjne]
Autor: Materiały Policji

Gdynia. Porwanie 10-letniego Ibrahima. Child Alert uruchomiony został po uprowadzeniu chłopca. Policja wszczęła zakrojone na szeroką skalę poszukiwania. Dziecko miało zostać porwane przez swojego ojca, obywatela Maroka, którego "uznaje się za niebezpiecznego". Sprawa z każdą godziną okazuje się jednak coraz bardziej skomplikowana.

Gdynia. Porwanie 10-letniego Ibrahima. Do porwania doszło przy ulicy Kapitana Antoniego Ledóchowskiego (Gdynia Obłuże). Sprawca mieszka na stałe w Belgii. Służby dysponują jego danymi. Mężczyzna uciekł z porwanym chłopcem srebrnym autem typu kombi. - Z relacji matki wynika, że w niedzielę około godziny 21:00 doszło do zdarzenia, podczas którego biologiczny ojciec dziecka podszedł do kobiety, uderzył ją w głowę, siłą wciągnął dziecko do samochodu i odjechał - przekazał Polsatowi News kom. Krzysztof Kuśmierczyk z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Czym jest Child Alert? - To system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów. To program, którego głównym celem jest szybsze i skuteczniejsze poszukiwanie młodych ludzi (dzieci i nastolatków), dzięki z góry ustalonej procedurze postępowania. Koncepcja platformy opiera się na skoordynowanym działaniu różnych instytucji - tłumaczą funkcjonariusze.

Godz. 18:20 (18 lutego 2020)

Ibrahim jest cały i zdrowy. W związku z odwołaniem Child Alertu, kończymy naszą relację. Dziękujemy, że śledziliście najświeższe informacje oraz podawaliście je dalej, zwiększając szanse na odnalezienie chłopca.

Godz. 18:00 (18 lutego 2020)

Ibrahim został odnaleziony w Belgii. WAŻNY komunikat policji [NOWE FAKTY]

Child Alert odwołany! Jak oficjalnie informują służby belgijskie "życiu i zdrowiu Ibrahima nie zagraża niebezpieczeństwo".

- Chłopiec pozostaje w Belgii pod opieką ojca, a kolejne czynności może podejmować Sąd - podaje policja, dziękując za pomoc, zaangażowanie oraz odebrane sygnały [CZYTAJ WIĘCEJ].

Godz. 15:55 (18 lutego 2020)

Porwanie 10-letniego Ibrahima w Gdyni. NOWE INFORMACJE Z PROKURATURY

Pojawiające się w mediach doniesienia skomentowała w specjalnie wydanym komunikacie rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - W materiale  dowodowym prowadzonej przez Prokuraturę Rejonową w Gdyni sprawy usiłowania uprowadzenia oraz uprowadzenia dziecka znajduje się dokument, z którego wynika, że chłopiec posiada obywatelstwo polskie. Wynika z niego również, że od sierpnia 2010 roku dziecko na stałe zameldowane jest na terenie Polski - tłumaczy Grażyna Wawryniuk. - Prokuratura dysponuje wyrokiem Sądu w Antwerpii z października 2017 roku. Wyrokiem tym Sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim wyłącznie matce dziecka - dodaje rzeczniczka.

Co więcej, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała wniosek do Prokuratury w Antwerpii o "wszczęcie postępowania na terytorium Belgii w celu niezwłocznego zabezpieczenia dobra dziecka". Została też przesłana prośba o zweryfikowanie aktualnej sytuacji prawnej ws. opieki nad Ibrahimem.

Godz. 12:08

Przypomnijmy okoliczności porwania. Do zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 21:00 przed blokiem przy ulicy Antoniego Ledóchowskiego w Gdyni. Marokańczyk uderzył kilka razy pięścią w twarz Karolinę Delkiewicz i wciągnął ich wspólnego syna Ibrahima do srebrnego kombi. Porywacz nazywa się Azeddine Oudriss. To samo nazwisko nosi uprowadzony przez niego syn, 10-letni Ibrahim. Biologiczny ojciec chłopca pochodzi z Maroka i posiada tamtejsze obywatelstwo. Obecnie jednak na stałe przebywa na terenie Unii Europejskiej. Mieszka w Belgii.

Azeddine Oudriss - podejrzewany o uprowadzenie 10-letniego Ibrahima
Autor: Policja Azeddine Oudriss - podejrzewany o uprowadzenie 10-letniego Ibrahima

Godz. 11:13

Matka Ibrahima jest już w Belgii

Jak poinformowało Radio Eska, matka uprowadzonego 10-latka minionej nocy dotarła do Antwerpii, gdzie prawdopodobnie jest już jej syn. Sytuację prawną chłopca ustala Prokuratura Rejonowa w Gdyni.

- Policja nadal poszukuje ojca oraz samego 10-latka i prosi o zgłaszanie się osób, które mogą mieć na ten temat jakiekolwiek informacje - mówi reporterka Radia Eska.

Gdynia. Porwanie Ibrahima. Mówi reporterka Radia Eska, Anna Juraszek:

Godz. 10:50

Policja o poszukiwaniach chłopca

We wtorek rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka powiedział w TVN24 następujące słowa:

"Najważniejsze dla nas jest życie i zdrowie chłopca. Informacje, które posiadaliśmy w momencie złożenia zawiadomienia o zaginięciu, jak i te, które do nas później napływały, cała ta historia, przeszłość ojca chłopca, uzasadniały i uzasadniają wszczęcie poszukiwań."

- O wszystkich ustaleniach, które ma, policja nie może mówić - cytuje policjanta TVN24.

Godz. 10:20

Matka 10-letniego Ibrahima przekazała Polsat News, że chłopiec "reaguje również na imię Oliwier". Kobieta jest w trakcie procedury zmiany imienia dziecka.

W poniedziałek przed godziną 12:00 poszukiwany Marokańczyk zadzwonił do matki chłopca. - Przekazał słuchawkę synkowi, który powiedział mi, że tata dał mu jeść. Pytał, kiedy po niego przyjadę. Był bardzo spokojny, więc myślę, że Azeddine podał mu narkotyki. Kiedyś był karany za przemyt. Myślę, że są w Belgii - tłumaczy pani Karolina.

Godz. 9:55

Child Alert

W Polsce procedurę Child Alert uruchamiano do tej pory cztery razy. Ostatni raz było to w minionym roku, gdy w Białymstoku porwano małą Amelkę i jej matkę. Udało się je odnaleźć całe i zdrowe. Child Alert to program, dzięki któremu możliwe jest szybsze i skuteczniejsze poszukiwanie dzieci i nastolatków. Z góry ustalona procedura postępowania pozwala na skoordynowane działanie policji i mediów.

Godz. 9:28

Rysopis poszukiwanego chłopca

Policja przypomina: Osoby posiadające jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do odnalezienia Ibrahima i zatrzymania sprawcy porwania, proszone są o kontakt telefoniczny na specjalnie uruchomioną bezpłatną infolinię alarmową 995 lub z najbliższą jednostką policji.

Ibrahim ma około 150 cm wzrostu, włosy koloru ciemny brąz czesane do góry, oczy brązowe. W chwili porwania chłopiec ubrany był w kurtkę ortalionową koloru pomarańczowego, białą bluzę z wizerunkiem Kaczora Donalda, jasne jeansy ze ściągaczami przy nogawkach oraz czarne buty z odblaskowymi elementami.

Zaginiony Ibrahim
Autor: Policja Zaginiony Ibrahim

Godz. 8:58

Gdzie jest Ibrahim?

Mija właśnie 36 godzin od porwania 10-letniego Ibrahima. Wczoraj wieczorem do mediów dotarła informacja, że chłopiec mógł być widziany na spacerze ze swoim ojcem w Antwerpii. Polska policja nadal prowadzi poszukiwania dziecka w związku z procedurą Child Alert.

- Z mediów społecznościowych i od Polaków z Belgii wiemy, że wnuczek był widziany na spacerze w Antwerpii. Z tego wynika, że ojciec nie specjalnie się ukrywa - powiedział dziadek porwanego chłopca - cytuje Onet.

Godz. 8:19

Nadal trwają poszukiwania 10-letniego Ibrahima

Do tego zdarzenia doszło w niedzielę wieczorem. Marokańczyk Azeddine Oudriss porwał swojego syna Ibrahima spod domu w Gdyni. Mężczyzna najpierw pobił byłą partnerkę, a potem wciągnął 10-latka do samochodu i odjechał. Istnieje prawdopodobieństwo, że Marokańczyk wraz z synem znajdują się już na terenie Belgii. Czytaj więcej tutaj: Porwanie 10-letniego Ibrahima. To matka złamała prawo i wywiozła chłopca do Polski?

W związku z porwaniem polska policja uruchomiła procedurę Child Alert.

Godz. 22:45 (17 lutego 2020)

10-letni Ibrahim nadal poszukiwany

Policja wciąż szuka dziesięcioletniego Ibrahima, który został uprowadzony w niedzielę wieczorem spod bloku przy ul. Ledóchowskiego w Gdyni. Na razie nie ma nowych informacji w tej sprawie.

21:05

Co dalej z poszukiwaniami 10-letniego Ibrahima?

Nadal nie ma nowych informacji w sprawie porwania rodzicielskiego 10-letniego Ibrahima. Nowe informacje opublikowane przez belgijską prokuraturę jeszcze bardziej komplikują sprawę. Doniesieniom z Antwerpii stanowczo zaprzecza jednak matka chłopca, Pani Karolina. 

Więcej informacji >>> Porwanie 10-letniego Ibrahima. To matka złamała prawo i wywiozła chłopca do Polski?

Godz. 19:25

10-letni Ibrahim był widziany w Belgii?

Jak poinformował dziadek chłopca, Pan Kazimierz, rodzina cały czas jest w kontakcie z funkcjonariuszami Komendy Głównej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. 

- Z mediów społecznościowych i od Polaków z Belgii wiemy, że wnuczek był widziany na spacerze w Antwerpii. Z tego wynika, że ojciec nie specjalnie się ukrywa - powiedział dziadek chłopca pan Kazimierz - cytuje Onet.

19:00 

Matka Ibrahima nic nie wie o wyroku z 2018 roku

- Jedyny wyrok jaki znam to wyrok z 2017 roku przyznający mi pełnię praw. O żadnym innym wyroku nic nie wiem, dowiaduję się teraz - tak mówi pani Karolina w rozmowie z dziennikarzem RMF 24.

18:14

Porwanie 10-letniego Ibrahima. To matka złamała prawo i wywiozła chłopca do Polski?

Do szokujących informacji z prokuratury w Antwerpii dotarła Dorota Bawołek, korespondentka telewizji Polsat News w Brukseli. Według jej relacji, to matka Ibrahima złamała prawo, wywożąc go do Polski. Belgijski sąd rodzinny w październiku 2018 r. wydał wyrok, na mocy którego dziecko miało zostać w Belgii z ojcem, a nie z matką w Polsce. Taką informację podano w serwisie polsatnews.pl.

Czytaj więcej TUTAJ.

18:02 

10-letni Ibrahim jest cały i zdrowy

- Dziecko jest całe i zdrowe w sensie fizycznym - poinformował na antenie Polsat News, Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji. Kompleksowe poszukiwania rozpoczęły się natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia, nie po uruchomieniu procedury Child Alert - przekazał.

17:20

10-letni Ibrahim nadal poszukiwany 

Przypomnijmy, Ibrahim ma ok. 150 cm wzrostu, włosy koloru ciemny brąz czesane do góry, oczy brązowe. W chwili porwania chłopiec ubrany był w kurtkę ortalionową koloru pomarańczowego, białą bluzę z wizerunkiem Kaczora Donalda, jasne jeansy ze ściągaczami przy nogawkach oraz czarne buty z odblaskowymi elementami.

Godz 16:00 

Policja wciąż szuka 10-letniego Ibrahima porwanego w Gdyni

Nadal nie wiadomo, gdzie przebywa dziesięcioletni Ibrahim, który został porwany sprzed bloku przy ulicy Ledóchowskiego w Gdyni. Matka chłopca oskarża polską policję o opieszałość. Twierdzi, że Child Alert został uruchomiony za późno, a jej syn najprawdopodobniej został już wywieziony za granicę Polski. 

Godz. 14:45

O wydarzeniach z wczorajszego wieczora reporterowi Super Expressu opowiedział Radosław Warmowski, sąsiad pani Karoliny i Ibrahima.

"Matka z chłopcem wprowadziła się ze dwa lata temu. Chciała, żeby Ibrahim zaprzyjaźnił się z moim synem. Czasami się odwiedzali. W niedzielę wieczorem usłyszeliśmy krzyki. Matka Ibrahima wzywała pomocy i rozmawiała przez telefon. Wybiegłem z domu, ale chłopca i jego ojca już nie widziałem. To działo się bardzo szybko."

Godz. 14:15

Matka chłopca zarzuca policji opieszałość i... chce szukać syna na własną rękę!

Marokańczyk PORWAŁ 10-latka. SZOKUJĄCA relacja matki chłopca! [CZYTAJ WIĘCEJ]

Godz. 13:15

Ibrahim został wywieziony za granicę?! Tak twierdzi matka chłopca

Kobieta przekazała dziennikarzom, że jest przekonana, iż jej syn może być już za granicą. Chłopiec w jej opinii jest spokojny. Pani Karolina uważa, że ojciec 10-latka mógł podać mu różne środki. Twierdzi też, że w pierwszych godzinach po porwaniu "policja nie zrobiła nic". Wciąż istnieje ryzyko zagrożenia zdrowia i życia dziecka. W związku z tym utrzymany zostaje Child Alert.

- To jest człowiek agresywny. Kiedyś był bardzo dobrze zbudowany, teraz trochę zeszczuplał, ale jest dużym, silnym mężczyzną. Był agresywny wobec Ibrahima, krzyczał na niego, był także agresywny wobec jego matki. Z tego wynikało rozstanie partnerów - mówiła Anna Gonia-Kuc z Polsat News, która rozmawiała z siostrą pani Karoliny.

Godz. 12:50

Poszukiwania 10-letniego Ibrahima. Dziecko żyje [NOWE INFORMACJE]

Jak podaje Polsat News, matce dziecka udało się porozmawiać z synem przez telefon. Reporterce stacji po wyjściu z komisariatu przy ulicy Portowej przekazał tę informację dziadek Ibrahima. Pani Karolina wciąż przebywa w budynku. Funkcjonariusze cały czas pracują nad sprawą.

Child Alert. Co wiemy o porywaczu?

Azeddine Oudriss poszukiwany. Kim jest ojciec uprowadzonego Ibrahima? [CZYTAJ WIĘCEJ]

Godz. 12:00

Policja utrzymuje Child Alert i nadal szuka 10-letniego Ibrahima...

Godz. 11:20

Child Alert. Poszukiwania Ibrahima trwają. Czekamy na najnowsze informacje od policji.

Wszystkie osoby, które mogą pomóc w odnalezieniu Ibrahima, proszone są o kontakt pod numerem telefonu 995 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej childalert@policja.gov.pl.

Godz. 11:00

Child Alert. Policja nadal szuka Ibrahima i jego biologicznego ojca

Uprowadzony 10-letni Ibrahim i jego pozbawiony praw rodzicielskich biologiczny ojciec Azeddine Oudriss są poszukiwani przez służby w całym kraju. Porwanie zgłosiła matka porwanego chłopca. Do zdarzenia doszło w niedzielny wieczór (16 lutego) przy ulicy Kapitana Antoniego Ledóchowskiego 10B (Gdynia Obłuże).

Godz. 10:30

Child Alert. Wciąż nie wiadomo, gdzie jest 10-letni Ibrahim porwany przez ojca!

Akcja policji trwa. Azeddine Oudriss (obywatel Maroka) oraz uprowadzony przez niego syn Ibrahim (obywatel Polski) są poszukiwani przez służby.

Czytaj więcej: Child Alert. Na czym polega? Jak działa? Zaginięcia, porwania, poszukiwania dzieci i młodzieży

Godz. 9:30

Policja publikuje zdjęcie porywacza! Tak wygląda ojciec Ibrahima!

Azeddine Oudriss jest już na celowniku funkcjonariuszy. Marokańczyk, mieszkający na co dzień w Belgii, wciągnął syna do pojazdu typu kombi koloru srebrnego o początku rejestracji "WN...". - Osoby posiadające jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do odnalezienia dziecka i zatrzymania sprawcy porwania, proszone są o kontakt telefoniczny przez specjalnie uruchomioną bezpłatną infolinię alarmową 995 lub z najbliższą jednostką policji - apelują funkcjonariusze.

Czytaj więcej: Child Alert! Policja publikuje zdjęcie ojca Ibrahima

Azeddine Oudriss - podejrzewany o uprowadzenie 10-letniego Ibrahima
Autor: Policja Azeddine Oudriss - podejrzewany o uprowadzenie 10-letniego Ibrahima

Child Alert w Gdyni. Porwano 10-letniego Ibrahima [RYSOPIS | SZCZEGÓŁY]

Ibrahim ma około 150 centymetrów wzrostu, brązowe oczy i ciemne włosy. W chwili zaginięcia był ubrany w pomarańczową kurtkę oraz białą bluzę z Kaczorem Donaldem. Na nogach miał natomiast jeansy i czarne buty.

Jak podaje policja, Ibrahim został "uprowadzony przez obywatela Maroko". Mundurowi informują, że człowiek ten może być niebezpieczny.

Wszystkie osoby, które widziały dziecko lub mają jakiekolwiek informacje istotne dla sprawy, proszone są o kontakt pod specjalnym numerem telefonu 995. Funkcjonariusze zapewniają anonimowość.