Gdańsk: Bakterie E. coli wykryte w jednym z kąpielisk! Sanepid alarmuje

2019-09-10 8:55 PT
Fala ścieków wpadała do Wisły
Autor: Paweł Mytlewski Fala ścieków wpadała do Wisły

Badania próbek wody wykonano w poniedziałek (9 września) w związku z awaryjnym zrzutem ścieków do Wisły po awarii Zakładu Oczyszczalni Ścieków "Czajka" w Warszawie. Akredytowane laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Gdańsku sprawdziło kąpieliska w pięciu lokalizacjach. Wyniki są niepokojące.

- Jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w miejscach, w których zwykle organizowane są kąpieliska Świbno (50 metrów na prawo od wejścia nr 7), Sobieszewo (100 metrów na lewo od wejścia nr 16), Mikoszewo i Jantar - podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gdańsku.

Przekroczenie normy dla obecności bakterii Escherichia coli odnotowano natomiast na Stogach. Badanie próbki wykazało 1120 NPL na 100 ml, przy czym norma to 1000 NPL. - Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w związku z przedstawionymi wynikami badań, apeluje o unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz wodami Zatoki Gdańskiej od Stogów do Mikoszewa w celach rekreacyjnych oraz socjalno-bytowych - czytamy w komunikacie.

Kolejne próbki zostaną pobrane i zbadane już we wtorek (10 września).

Przypomnijmy, że fala zanieczyszczeń dotarła na Pomorze w minionym tygodniu. - Z naszych obserwacji organoleptycznych wynika, że rozcieńczenie ścieków jest tak duże, że trudno coś stwierdzić gołym okiem. Śledzimy oczywiście sytuację i zwracamy uwagę na tzw. zastoiska przy brzegu, gdzie ta woda nie jest na bieżąco wymieniana. Tam oczywiście procesy mogą się nasilić. Sprawdzamy, czy coś mogłoby wzbudzić niepokój - zapewniał nas wówczas Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Do awarii w warszawskiej oczyszczalni doszło pod koniec sierpnia.