Ile osób może wejść latem na plażę? Jest ważna informacja w tej sprawie!

2020-05-28 16:57
Plaża w Gdańsku. Ile osób mogło wejść latem na plaże? Jest ważna informacja w tej sprawie!
Autor: materiały MOSiR Plaża w Gdańsku. Ile osób mogło wejść latem na plaże? Jest ważna informacja w tej sprawie!

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że plaże mogą być wkrótce jednymi z głównych miejsc rozsiewania koronawirusa. Tymczasem nadmorskie samorządy liczą, że sezon nie będzie do końca stracony i nad Bałtyk przyjadą tłumy. Wiemy ile osób będzie mogło przebywać w te wakacje na plażach nad Bałtykiem.

Nadmorskie miasta i gminy z utęsknieniem wyczekują sugestii i wytycznych dotyczących wypoczynku nad Bałtykiem. Tygodnie przestoju sprawiły, że wiele hoteli czy restauracji jest w trudnej sytuacji finansowej. Samorądy skarzą się na brak wpływów do lokalnych kas.

Wiele zależeć będzie więc od nadchodzącego sezonu wakacyjnego. Zwłaszcza od tego czy i na jakich zasadach będzie można wypoczywać tego lata na nadbałtyckich plażach.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Open'er Festival 2021! Zobacz, jacy artyści wystąpią w Gdyni za rok!

Do dokumentu Państwowego Zakładu Higieny dotarł RMF FM. To państwowy instytut badawczy zajmujący się zagadnieniami higieny i epidemiologii. Prowadzi zarówno prace naukowe, jak i doradza rządowi.

Jak podaje rozgłośnia Państwowy Zakład Higieny w piśmie do Głównego Inspektoratu Sanitarnego sugeruje "prowadzenie obserwacji wejść na plażę, liczenie wchodzących i opuszczających ją osób".

PZH zaznacza, że "optymalnie byłoby, aby na plaży przebywało ok. 1/3 przeciętnej dziennej liczby odwiedzających z typowego sezonu letniego". Zaleca też minimum dwa metry odległości od siebie i najlepiej sześć metrów kwadratowych na osobę. 

Jak z problemem radzą sobie inne kraje? 

- Idąc na plażę, ludzie powinni być świadomi i nie zapominać, że nie jesteśmy jeszcze w rzeczywistości postpandemicznej. Od tego, jak się zachowamy, będzie zależeć przyszłość - mówi regionalny dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie Hans Kluge. Zaapelował on także do turystów, by stosowali się do zaleceń lokalnych władz.

W Hiszpanii niektóre plaże mają być monitorowane, by kontrolować ilość osób na nich przebywających. Dodatkowo, na niektórych z nich będzie można przebywać najwyżej cztery godziny. 

Z kolei we Włoszech nie ma limitów opalających się, natomiast odległość między plażowiczami ma wynosić minimum 2 metry.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

QUIZ. Amerykańskie seriale lat 80. i 90. Pamiętacie te klasyki?

Pytanie 1 z 10
W tym serialu występował na stałe słynny model Fabio. Mowa o...
Express Biedrzyckiej - Gość: Robert Biedroń
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE