Karol Wojtyła 42 lata temu ZOSTAŁ PAPIEŻEM. Wspominamy wizytę Jana Pawła II w Trójmieście [WIDEO]

2020-10-16 19:00 Paweł Tabędzki
Jan Paweł II [ZDJĘCIE]
Autor: CC BY-SA 4.0 / Wikipedia.org / Mondarte

W piątek (16 października) mijają dokładnie 42 lata od dnia, który odmienił najnowszą historię Polski i Kościoła Katolickiego. Tego nikt się nie spodziewał. W Watykanie podczas drugiego w ciągu kilku tygodni konklawe na biskupa Rzymu wybrany został duchowny z Wadowic. Karol Wojtyła jako papież Jan Paweł II przez niemal 27 lat pontyfikatu zdołał podbić serca wiernych na całym świecie. Jego życie stało się inspiracją do stworzenia wspaniałych filmów i książek biograficznych. Z okazji wypadającej dziś rocznicy wracamy myślami do 1987 roku, kiedy w ramach pielgrzymki Ojciec Święty odwiedził Trójmiasto. Jego słowa wypowiedziane w obecności około miliona wiernych na gdańskiej Zaspie mieszkańcy regionu wspominają do dziś.

Jan Paweł II w Trójmieście [CZERWIEC 1987]

Była to pierwsza wizyta Jana Pawła II na Pomorzu od pamiętnego konklawe. W dniach 8-14 czerwca 1987 roku biskup Rzymu odbył trzecią podróż apostolską do ojczyzny w trakcie swojego pontyfikatu. Oprócz Warszawy, Lublina, Tarnowa, Krakowa, Szczecina, Częstochowy i Łodzi, odwiedził wówczas również Trójmiasto. Pamiętacie jego słowa z Gdyni i Gdańska?

– Powiedziałem: solidarność musi iść przed walką. Dopowiem: solidarność również wyzwala walkę. Ale nie jest to nigdy walka przeciw drugiemu. Walka, która traktuje człowieka jako wroga i nieprzyjaciela – i dąży do jego zniszczenia. Jest to walka o człowieka, o jego prawa, o jego prawdziwy postęp: walka o dojrzalszy kształt życia ludzkiego. Wtedy bowiem to życie ludzkie na ziemi staje się "bardziej ludzkie", kiedy rządzi się prawdą, wolnością, sprawiedliwością i miłością. Człowiek współczesnej cywilizacji zagrożony jest chorobą powierzchowności, niebezpieczeństwem spłycenia. Trzeba pracować nad odzyskanie głębi – tej głębi, która właściwa jest istocie ludzkiej – mówił papież do ludzi morza w Gdyni 11 czerwca 1987 roku.

Wizyta Jana Pawła II w Gdyni. ZOBACZ WIDEO:

Dzień później Jan Paweł II pojawił się w Gdańsku. Odwiedził Katedrę Oliwską, Westerplatte, Bazylikę Mariacką i modlił się pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Mieszkańcy Trójmiasta słuchali papieża podczas "Wielkiego liturgicznego spotkania ze światem pracy".

– ​"Jeden drugiego brzemiona noście" – to zwięzłe zdanie Apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim. I nigdy "brzemię" dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności. Nie może być program walki ponad programem solidarności. Inaczej – rosną zbyt ciężkie brzemiona. (...) Gorzej jeszcze, gdy mówi się: naprzód walka – (...) to bardzo łatwo drugi czy drudzy pozostają na "polu społecznym" przede wszystkim jako wrogowie. Jako ci, których trzeba zwalczyć, których trzeba zniszczyć. Nie jako ci, z którymi trzeba szukać porozumienia, z którymi wspólnie należy obmyślać, jak "dźwigać brzemiona" – mówił papież do wiernych z pięknego ołtarza na gdańskiej Zaspie.

Wizyta Jana Pawła II w Gdańsku. ZOBACZ WIDEO:

Ostatnią podróż apostolską do Polski Jan Paweł II odbył w sierpniu 2002 roku. Odwiedził Kraków oraz Kalwarię Zebrzydowską. Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku, a 27 kwietnia 2014 roku został ogłoszony świętym.

100. rocznica urodzin Papieża

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.