Koronawirus w Trójmieście. Kamery wykryją nielegalny tłum! [ZDJĘCIA]

2020-04-01 8:00

Władze Gdyni znalazły sposób na tych, którzy nie chcą zostać w domu w czasie pandemii koronawirusa. Niedozwolone skupiska ludzi na terenie miasta wykryje nowoczesny program, zainstalowany w kamerach monitoringu. Zdjęcia znajdziesz w galerii u góry artykułu.

Obowiązujący zakaz zgromadzeń łamią w Gdyni m.in. spacerowicze, miłośnicy rekreacji na świeżym powietrzu i grupy motocyklistów, którzy gromadzą się na Skwerze Kościuszki. Na nic zdają się apele policji i miejskich włodarzy o pozostanie w domu. Ma się to zmienić dzięki miejskiemu monitoringowi.

W Gdyni znajduje się 138 kamer, które przez cały czas rejestrują to, co dzieje się na ulicach i w najważniejszych punktach miasta. W dobie pandemii koronawirusa monitoring wykorzystywany jest do wykrywania skupisk ludzi. Ma w tym pomóc Visual Crowd Detektor. - To algorytm oparty o uczenie maszynowe, który pozwala na monitorowanie miejsc publicznych i tych obszarów, które mogą wymagać dezynfekcji. Ponadto pozwala łatwo sprawdzić, czy odpowiednia odległość między przechodniami jest zachowana - wyjaśnia Konrad Czarnota z firmy Tooploox, jeden z autorów oprogramowania.

Zobacz także: Koronawirus w Trójmieście. Policja apeluje przez megafony i drony! [ZDJĘCIA]

Z nowego wynalazku dumy nie kryją władze miasta. - Gdynia ma w swoim DNA zapisane cechy Smart City. Dbamy o bezpieczeństwo i wykorzystujemy technologię do przestrzegania obowiązujących zasad. W trosce o siebie, swoich bliskich i współmieszkańców #zostańwdomu. Pamiętajmy, nie gromadźmy się, unikajmy tłumu i tym samym unikajmy zarażenia koronawirusem - tłumaczy Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Zobacz także: Koronawirus w Trójmieście. Tak policja sprawdza, czy przestrzegasz kwarantanny [ZDJĘCIA]

Co musisz wiedzieć, jeśli obejmie cię kwarantanna? - CZYTAJ WIĘCEJ

Koronawirus w Polsce. Aktualna mapa zarażeń:

Koronawirus z Chin. Informacje z Trójmiasta i okolic!

Jak bronić się przed koronawirusem. Posłuchaj zaleceń immunologów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE