Coronavirus

i

Autor: Pixabay.com

KWARANTANNA w Gdańsku. Potencjalnie zarażeni koronawirusem poszli na zakupy! SUROWE KARY

2020-03-23 13:30

Tylko w ciągu ostatniej dobry gdańscy policjanci skontrolowali ponad tysiąc adresów, pod którymi przebywać miały osoby objęte domową kwarantanną. Niestety, stwierdzono dwa przypadki złamania ściśle określonych przez służby sanitarne zasad. Za przykład bezmyślności i ignoranctwa posłużyć mogą kobieta oraz mężczyzna, którzy udali się na zakupy, mimo nałożonych obostrzeń, narażając tym samym osoby postronne na zarażenie koronawirusem.

- Przypominamy, że kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii. Każda osoba, która nie stosuje się do zaleceń, musi liczyć się z wynikającą z kodeksu wykroczeń odpowiedzialnością karną - mówi st. asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny! - CZYTAJ WIĘCEJ

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie rutynowej kontroli osoby objętej kwarantanną, funkcjonariusz sporządza dokumentację. Może być to podstawa do skierowania wniosku do sądu. Informowany jest wtedy również Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który ma prawo nałożyć karę w wysokości do 30 tysięcy złotych.

- W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zarażona, a mimo to swoim zachowaniem powoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie przepisom wynikającym z kodeksu karnego - przypomina st. asp. Karina Kamińska. Sprawcy grozi wówczas do 3 lat pozbawienia wolności (w przypadku nieumyślności) lub nawet do 8 lat więzienia (jeżeli działanie uznać można za świadome).

Co musisz wiedzieć, jeśli obejmie cię kwarantanna? - CZYTAJ WIĘCEJ

Mapa zarażeń koronawirusem w Polsce

Koronawirus z Chin. Informacje z Trójmiasta i okolic!

Walka z koronawirusem. Służby postawione w stan najwyższej gotowości [KRONIKA KRYMINALNA]
Jak bronić się przed koronawirusem. Posłuchaj zaleceń immunologów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE