Lockdown w woj. pomorskim! Wracają obostrzenia. Darmowe maseczki dla mieszkańców [KORONAWIRUS W POLSCE]

2021-03-05 14:42 jch
Lockdown
Autor: KMP Białystok

W naszym kraju rozwija się trzecia fala koronawirusa. Rośnie liczba nowych zachorowań na COVID-19. Szczególnie trudna sytuacja jest m.in. w woj. warmińsko-mazurskim oraz woj. pomorskim. Właśnie w Pomorskiem wraca cześć obostrzeń, które mają powstrzymać rozwój pandemii. Co to oznacza dla mieszkańców woj. pomorskiego?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek, że w woj. pomorskim niezbędne jest zaostrzenie zasad bezpieczeństwa. Obostrzenia będą obowiązywać od soboty 13 marca do 20 marca. Szczegóły poniżej.

Lockdown w woj. pomorskim! Wracają obostrzenia

Od poniedziałku 15 marca w województwie pomorskim klasy 1-3 szkoły podstawowej będą mogły funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie. Dyrektorzy szkół przez najbliższy tydzień podejmą decyzję, w jakim zakresie uczniowie najmłodszych klas powrócą do nauki stacjonarnej.

Oprócz tego swoją działalność w woj. pomorskim muszą zawiesić:

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Rok temu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Jak wpłynął na nasze życie?

W związku z pogarszającymi się wynikami dotyczącymi nowych zachorowań, mieszkańcy woj. pomorskiego otrzymają darmowe maseczki. Każdy z mieszkańców będzie mógł otrzymać 4 sztuki. Agencja Rezerw Strategicznych dostarczy 9,3 mln maseczek dla regionu pomorskiego.

Czytaj też: Ojciec zastrzelił synka, a potem siebie. Czwarta rocznica koszmaru w Łapach [WIDEO, FOTO]

Średnio w woj. pomorskim notuje się 44,6 zachorowań na 100 tys. mieszkańców. To drugi najgorszy wynik zaraz po woj. warmińsko-mazurskim. Minionej doby w woj. pomorskim wykryto 1318 nowych zakażeń. Zmarło 10 osób, które chorowały na COVID-19 oraz miały choroby współistniejące. 1644 różek covidowych, zajętych jest 1048. Jeśli chodzi o respiratory, to ze 129 zajętych jest 93.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE