Pomorskie: Zagrożenie pożarowe w lasach! Służby ostrzegają podpalaczy. "Nawet 8 lat więzienia"

2021-06-23 14:30
Pożary lasów na Pomorzu
Autor: JRG nr 3 w Ustce

Zagrożenie pożarowe w lasach na Pomorzu nie ustaje! Instytut Badawczy Leśnictwa w najnowszym raporcie umieścił strefy prognostyczne województwa pomorskiego w żółtym obszarze. Z mapy opublikowanej na stronie IBL wynika, że alertem objęto również część Pomorza Zachodniego i Podlasia, a także całą Lubelszczyznę. Policjanci przypominają, jakie kary grożą za wypalanie traw na łąkach czy nieużytkach rolnych.

Pożary lasów na Pomorzu? Jest ryzyko!

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów. Określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego, czyli między 1 marca i 30 września. Z najnowszych informacji wynika, że obecnie zagrożony jest niemal cały obszar województwa pomorskiego.

Raport opublikowany o godzinie 13:00 w środę (23 czerwca 2021 roku) przedstawia wszystkie strefy prognostyczne w Pomorskiem jako obszar żółty. Zgodnie z metodą IBL oznacza to średnie zagrożenie pożarami lasów.

Co roku w okresie wiosennym oraz letnim dochodzi do wielu pożarów, spowodowanych m.in. wypalaniem traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych. Policjanci przypominają, że takie zachowania są bezprawne i pociągają za sobą odpowiedzialność karną. Obowiązujące prawo przewiduje karę grzywny, aresztu, a nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Sąd uniewinnił komendantów obozu w Suszku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE