Tragedia w Suszku. Sąd wydał wyrok po śmierci dwóch harcerek! Będzie odwołanie?

2021-06-23 13:30
Tragedia w Suszku
Autor: Pixabay.com Tragedia w Suszku

Tragedia w Suszku miała miejsce w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku. Podczas potężnej nawałnicy, która przeszła przez powiat chojnicki na Pomorzu, zginęły dwie dziewczyny w wieku 13 i 14 lat. Dziś Sąd Rejonowy w Łodzi uniewinnił dwóch organizatorów obozu harcerskiego. Za winnego uznano natomiast urzędnika starostwa.

Tragedia w Suszku. Wyrok uniewinniający w sprawie organizatorów obozu! Skazano urzędnika

Tragedia w Suszku w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku pokazała, jak bezwzględna potrafi być siła żywiołu. Nad Pomorzem przeszły gwałtowne burze z silnymi porywami wiatru. Zniszczony został zorganizowany w Suszku koło Chojnic obóz harcerski. Zginęły dwie dziewczyny w wieku 13 i 14 lat. Kolejnych 38 uczestników obozu trafiło z różnymi obrażeniami do szpitali. Większość z poszkodowanych pochodziła z Łodzi.

Akt oskarżenia dotyczył m.in. 28-letniego Mateusza I. (komendanta obozu harcerskiego) oraz 51-letniego Włodzimierza D. (jego zastępcy). Oskarżono ich o umyślne narażenie uczestników obozu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz doprowadzenie do nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch harcerek i nieumyślnego spowodowania różnego rodzaju obrażeń ciała u kolejnych kilkudziesięciu harcerzy. W środę (23 czerwca 2021 roku) Sąd Rejonowy w Łodzi uniewinnił obu tych oskarżonych.

Trzecia odpowiadająca przed sądem osoba to urzędnik Andrzej N. Zdaniem śledczych nie dopełnił on obowiązków służbowych. Jako urzędnik starostwa miał nie przekazać w okresie bezpośrednio poprzedzającym załamanie pogodowe w powiecie chojnickim alertu pogodowego o nadchodzącej nawałnicy na niższy szczebel zarządzania kryzysowego. Andrzej N. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Został skazany na tysiąc złotych grzywny na cele charytatywne.

Na początku uzasadnienia wyroku sędzia Starczewska przypomniała słowa jednej z uczestniczek obozu, że nawałnica sprzed czterech lat "to był armagedon, a gdy harcerka spojrzała w niebo, nie widziała drzew, a przecież była w lesie". - Wspomnienia tych tragicznych godzin pozostaną z organizatorami i uczestnikami obozu już na zawsze - dodała.

Na obozie w Suszku przebywało 130 harcerzy z łódzkiego okręgu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny. Nie wiadomo jeszcze, czy prokuratura odwoła się od wyroku.

Sąd uniewinnił komendantów obozu w Suszku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE