Teatralna historia na styku ulic Podwale Przedmiejskie, Bogusławskiego i Zbytki jest jednak znacznie dłuższa.

i

Autor: fot. wikipedia.org Teatralna historia na styku ulic Podwale Przedmiejskie, Bogusławskiego i Zbytki jest jednak znacznie dłuższa.

Szekspir ma 10 lat! Wyjątkowy jubileusz jednej z najważniejszych, gdańskich instytucji kultury

2018-02-17 14:43

W Gdańsku Szekspir jest już od 10 lat! Mowa tu o okrągłym jubileuszu, jaki pod koniec lutego będzie obchodził Gdański Teatr Szekspirowski.


Choć sam teatr funkcjonuje od września 2014 roku, to właśnie w lutym 2008 roku powstała w Gdańsku nowa instytucja - Gdański Teatr Szekspirowski.

- Trudno uwierzyć cały czas, że to już 10 lat. W 2008 r. w lutym został podpisany akt założycielski i w 2009 r. został wmurowany kamień węgielny. A potem już tylko szereg fantastycznych wydarzeń. Festiwal Szekspirowski, zawsze hucznie świętowane urodziny Szekspira – tym żyje nasz teatr już od 10 lat - mówi Magdalena Hajdysz z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Teatralna historia na styku ulic Podwale Przedmiejskie, Bogusławskiego i Zbytki jest jednak znacznie dłuższa. Gdański Teatr Szekspirowski powstał w miejscu, gdzie w XVII wieku funkcjonował budynek Szkoły Fechtunku – pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej. W teatrze odbywały się liczne przedstawienia, a w porannych godzinach swoje umiejętności trenowali tam szermierze. Budynek obecnego teatru jest inspirowany XVII-wiecznym pierwowzorem. Nie zmieniła się także funkcja, bowiem obecny teatr również funkcjonuje jako teatr impresaryjny, czyli bez własnego zespołu aktorskiego, zapraszając teatry i artystów z Polski, Europy i świata.

Wyjątkowe świętowanie nie będzie miało jednak miejsca na scenie elżbietańskiej, lecz na zewnątrz budynku. Jak twierdzą organizatorzy – trochę na przekór historii i tradycji:

- Wiemy, że dosyć nietypowo patrząc na pogodę za oknem, ale jednak zdecydowaliśmy się te wyjątkowe urodziny obchodzić... na zewnątrz. Wszystko za sprawą dziesięciu instalacji, które pojawią się na murach naszego budynku. Wśród planowanych zdarzeń znajdą się instalacje poświęcone m.in. "Sonetom", "Wierszom o miłości" Williama Szekspira i jego dramatom: "Sen nocy letniej", "Romeo i Julia" oraz wybranym motywom z "Hamleta". Instalacje będą w różny sposób interaktywne, czyli będą działać na nasz ruch, na nasz dźwięk. Mogę zdradzić, że jedna z instalacji będzie operować także zmianą temperatury – dodaje Hajdysz.

Wyjątkowe instalacje będzie można oglądać 24 i 25 lutego w godz. 17-22. Wstęp jest wolny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki