Szpieg

i

Autor: Shutterstock Szpieg dostarczał Rosji informacje o Polsce! "Między innymi o infrastrukturze krytycznej"

Mają go!

Szpieg dostarczał Rosji informacje o Polsce! "Między innymi o infrastrukturze krytycznej"

2023-03-27 11:48

Szpieg, który donosił Rosji o ważnych sprawach związanych ze służbami, organami dbającymi o bezpieczeństwo i infrastrukturą krytyczną - został zatrzymany 21 marca 2023 roku. Prokurator Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku postawił mu poważne zarzuty. Jaka była jego reakcja? Szczegóły na se.pl.

Takie zatrzymania wywołują mnóstwo emocji, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę szalejącą za naszymi granicami wojnę na Ukrainie. Rosyjski szpieg wpadł w ręce polskich organów ścigania i usłyszał bardzo poważne zarzuty. - Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, że podejrzany działał na rzecz rosyjskiego wywiadu poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskiej służbie wywiadowczej - informuje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

Gdańsk. Rosyjski szpieg zatrzymany. Jak się tłumaczy?

Rzeczniczka gdańskiej prokuratury dodaje, że w trakcie przesłuchania przez prokuratora Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku podejrzany przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej, opisał szczegóły, jak również okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad.

- Jak wynika z ustaleń postępowania, podejrzanego nakłoniono do podjęcia działalności szpiegowskiej w Polsce. Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 r. Postępowanie Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku jest jednym z kilku postępowań dotyczących działalności na rzecz służb wywiadowczych Rosji i Białorusi, jakie prokuratorzy pionu do spraw wojskowych prowadzą obecnie. Kilka postępowań zostało już zakończonych aktami oskarżenia - wyjaśnia rzeczniczka.

W takim przypadku nie było mowy o innej decyzji - na wniosek prokuratora w dniu 23 marca 2023 r. Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. - Za zarzucane przestępstwo mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności - podsumowuje prokurator Wawryniuk.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Czy 8 lat więzienia to wystarczająca kara za szpiegostwo?
Ukraińcy przechytrzyli Rosjan. Kreml traci żołnierzy i szpiegów