Gdynia: Tak świętowali marynarze. Defilada w rocznicę powstania Marynarki Wojennej [WIDEO, ZDJĘCIA]

2021-11-29 13:45
Tak świętowali marynarze. Rocznica powstania Marynarki Wojennej
Autor: Marcin Gadomski

Cóż to była za defilada! W niedzielę, 28 listopada 2021 roku, w Gdyni Marynarka Wojenna RP świętowała 103. rocznicę powołania. Nie zabrakło maszerujących marynarzy, orkiestry reprezentacyjnej i salw honorowych. Po defiladzie mieszkańcy mogli zwiedzić okręty wojenne.

Przed 103 laty, 28 listopada 1918 roku, marszałek Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Wojenną RP. W rocznicę tego wydarzenia w Gdyni zorganizowano defiladę i Piknik Marynarski. Mieszkańcy mieli okazję zwiedzić zacumowane w okolicy Skweru Kościuszki polskie okręty ORP Piorun, ORP Kormoran i ORP Wodnik. Na pokładzie tego ostatniego uruchomiono punkt szczepień przeciwko COVID-19. Z kolei na lądzie można było zobaczyć pojazdy wojskowe i armaty, a nawet poczęstować się grochówką. Po defiladzie i uroczystym apelu na Skwerze Kościuszki, z niszczyciela ORP Błyskawica oddano salut świąteczny składający się z 21 wystrzałów armatnich.

103. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

Według danych Ministerstwa Obrony Narodowej, od chwili wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego Marynarka Wojenna RP uczestniczyła w ponad 300 międzynarodowych ćwiczeniach prowadzonych na morzu, powietrzu oraz lądzie. Ponadto okręty Marynarki Wojennej brały udział w operacjach NATO, takich jak „Iraqi Freedom” i „Active Endeavour”.

Sonda
Czy rząd powinien przywrócić obowiązkową służbę wojskową?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE