Śmierć reżysera

Tragedia po bankiecie na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Ciało reżysera Marcina Wrony znaleziono w pokoju hotelowym. Jaki związek z jego śmiercią miał "Demon"?

2022-09-19 13:31

W poniedziałek (19 września) mija 7. rocznica śmierci Marcina Wrony. Znany polski reżysera popełnił samobójstwo w trakcie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, który odbył się w 2015 roku. 42-letni artysta promował na festiwalu swój film pod tytułem "Demon".

W trakcie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni reżyser Marcin Wrona promował swoje najnowsze dzieło zatytułowane "Demon". Nikt z uczestników festiwalu nie przypuszczał, że 42-latek targnie się na swoje życie. Mężczyzna powiesił się na pasku od spodni w hotelowej łazience. Nad ranem jego ciało znalazła żona. O śmierci artysty poinformowali organizatorzy festiwalu: "Jako organizatorzy Festiwalu, a zarazem przyjaciele Marcina, jesteśmy głęboko poruszeni i zasmuceni Jego odejściem. Składamy wyrazy głębokiego współczucia Żonie i Najbliższym reżysera." Marcin Wrona urodził się 25 marca 1973 w Tarnowie. Za swoje dwa poprzednie filmy "Moja krew" oraz "Chrzest" zdobył wiele prestiżowych nagród. Marcin Wrona miał świetnie zapowiadającą się karierę. Nagła śmierć reżysera wstrząsnęła polskim środowiskiem filmowym.

Artur Szpilka u Kostyry. Pojednanie, depresja, wiara.

Marcin Wrona i film "Demon"

Wokół tragicznej śmierci reżysera narosło wiele domysłów. Niektórzy wiązali samobójstwo reżysera z tematyką filmu "Demon". Ostatnia produkcja Marcina Wrony powstała na motywach dramatu autorstwa Piotra Rowickiego. Głównym bohaterem historii jest Piotr, który przyjeżdża do Polski, aby ożenić się z siostrą swojego przyjaciela. Dzień przed ślubem, w trakcie przebudowy starego domu, w którym para planuje zamieszkać, dochodzi do makabrycznego odkrycia. Piotr znajduje w ziemi szkielet młodej kobiety. W trakcie wesela w ciało pana młodego wstępuje tytułowy demon - dybuk (w folkorze żydowskim dusza zmarłego, który nie można zaznać spoczynku).

Czytaj też: Dusiciel z Podlasia zamordował Antosię, Teresę i Basię. Najmłodsza miała tylko 10 lat. Ludzie chcieli go zlinczować

Dlaczego Marcin Wrona popełnił samobójstwo?

Marcin Wrona przez całe swoje życie miał kontakt z mistycyzmem i dziwnymi zjawiskami: uczestniczył w ezoterycznych spotkaniach i brał udziały w egzorcyzmach. Jego ojciec to bioenergoterapeuta. Dlaczego Marcin Wrona targnął się na własne życie? "Podobno wieczorem dziwnie się zachowywał. Zgniótł kieliszek w dłoni, jak jeden z bohaterów „Demona”. Szedł w kapturze, unikał ludzi" - czytamy w artykule opublikowanym na today.pl. Portal "Eska" podaje z kolei: "W czasie prac nad "Demonem" reżyser wspominał, że czuje obecność jakiejś siły, nad którą nie potrafi zapanować". Ojciec Marcina Wrony podobno nie wierzył w samobójczą śmierć syna. - Utrzymuje, że wie, jak doszło do śmierci jego dziecka, ale nie może zdradzić tej tajemnicy. Na pogrzebie Marcina powiedział: "Skoro on tu jest i tak się stało, to nie był przypadek. Tam gdzie nie ma Pana Boga, przychodzi demon" - czytamy w artykule opublikowanym w 2015 roku na stronie Fakt.pl.

Czytaj też: Brali na dzieci 7 tys. zł. W domu wymyślali im tortury. Klaudia zginęła potworną śmiercią. Rodzina zastępcza rodem z piekła

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

  • Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym 800 70 22 22
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
  • Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
  • pokonackryzys.pl
  • W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.