Śmierć reżysera

Tragedia po bankiecie na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Ciało reżysera Marcina Wrony znaleziono w pokoju hotelowym. Jaki związek z jego śmiercią miał "Demon"?

2022-09-19 13:31

W poniedziałek (19 września) mija 7. rocznica śmierci Marcina Wrony. Znany polski reżysera popełnił samobójstwo w trakcie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, który odbył się w 2015 roku. 42-letni artysta promował na festiwalu swój film pod tytułem "Demon".

W trakcie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni reżyser Marcin Wrona promował swoje najnowsze dzieło zatytułowane "Demon". Nikt z uczestników festiwalu nie przypuszczał, że 42-latek targnie się na swoje życie. Mężczyzna powiesił się na pasku od spodni w hotelowej łazience. Nad ranem jego ciało znalazła żona. O śmierci artysty poinformowali organizatorzy festiwalu: "Jako organizatorzy Festiwalu, a zarazem przyjaciele Marcina, jesteśmy głęboko poruszeni i zasmuceni Jego odejściem. Składamy wyrazy głębokiego współczucia Żonie i Najbliższym reżysera." Marcin Wrona urodził się 25 marca 1973 w Tarnowie. Za swoje dwa poprzednie filmy "Moja krew" oraz "Chrzest" zdobył wiele prestiżowych nagród. Marcin Wrona miał świetnie zapowiadającą się karierę. Nagła śmierć reżysera wstrząsnęła polskim środowiskiem filmowym.

Artur Szpilka u Kostyry. Pojednanie, depresja, wiara.

Marcin Wrona i film "Demon"

Wokół tragicznej śmierci reżysera narosło wiele domysłów. Niektórzy wiązali samobójstwo reżysera z tematyką filmu "Demon". Ostatnia produkcja Marcina Wrony powstała na motywach dramatu autorstwa Piotra Rowickiego. Głównym bohaterem historii jest Piotr, który przyjeżdża do Polski, aby ożenić się z siostrą swojego przyjaciela. Dzień przed ślubem, w trakcie przebudowy starego domu, w którym para planuje zamieszkać, dochodzi do makabrycznego odkrycia. Piotr znajduje w ziemi szkielet młodej kobiety. W trakcie wesela w ciało pana młodego wstępuje tytułowy demon - dybuk (w folkorze żydowskim dusza zmarłego, który nie można zaznać spoczynku).

Czytaj też: Dusiciel z Podlasia zamordował Antosię, Teresę i Basię. Najmłodsza miała tylko 10 lat. Ludzie chcieli go zlinczować

Dlaczego Marcin Wrona popełnił samobójstwo?

Marcin Wrona przez całe swoje życie miał kontakt z mistycyzmem i dziwnymi zjawiskami: uczestniczył w ezoterycznych spotkaniach i brał udziały w egzorcyzmach. Jego ojciec to bioenergoterapeuta. Dlaczego Marcin Wrona targnął się na własne życie? "Podobno wieczorem dziwnie się zachowywał. Zgniótł kieliszek w dłoni, jak jeden z bohaterów „Demona”. Szedł w kapturze, unikał ludzi" - czytamy w artykule opublikowanym na today.pl. Portal "Eska" podaje z kolei: "W czasie prac nad "Demonem" reżyser wspominał, że czuje obecność jakiejś siły, nad którą nie potrafi zapanować". Ojciec Marcina Wrony podobno nie wierzył w samobójczą śmierć syna. - Utrzymuje, że wie, jak doszło do śmierci jego dziecka, ale nie może zdradzić tej tajemnicy. Na pogrzebie Marcina powiedział: "Skoro on tu jest i tak się stało, to nie był przypadek. Tam gdzie nie ma Pana Boga, przychodzi demon" - czytamy w artykule opublikowanym w 2015 roku na stronie Fakt.pl.

Czytaj też: Brali na dzieci 7 tys. zł. W domu wymyślali im tortury. Klaudia zginęła potworną śmiercią. Rodzina zastępcza rodem z piekła

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

  • Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym 800 70 22 22
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
  • Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
  • pokonackryzys.pl
  • W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE