Uwaga na toksyczny Barszcz Sosnowskiego!

i

Autor: Wikimedia Uwaga na toksyczny Barszcz Sosnowskiego!

Tysiące hektarów toksycznej rośliny! Uwaga na barszcz Sosnowskiego

2018-07-20 15:16

Barszcz Sosnowskiego może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Co roku odnotowywane są kolejne przypadki poparzenia. Ta roślina występuje również na Pomorzu!

- Aż na 8 tysiącach hektarów w Polsce rośnie barszcz Sosnowskiego. To jedna z najbardziej inwazyjnych i niebezpiecznych roślin w kraju. Co roku w Polsce notuje się kilkanaście przypadków oparzeń wywołanych przez tę roślinę - wylicza Główny Inspektorat Sanitarny.

Przypadki występowania barszczu na terenach należących do miasta można zgłaszać straży miejskiej pod numerem telefonu 986. Rośliny tej nie wolno hodować, rozmnażać i sprzedawać. Walka z nią jest bardzo trudna, kosztowna. Trwać może nawet kilka lat.

Barszcz Sosnowskiego. Jak wygląda oparzenie? Jak reagować?

Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Roślina ta ma silne działanie toksyczne i alergizujące. Kontakt z nią wywołuje reakcje skórne: zapalenie skóry i błon śluzowych, pęcherze porównywalne z oparzeniami, trudno gojące się rany. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i alergików.

Barszcz wydziela charakterystyczny olejek eteryczny. Substancja ta, gdy dostanie się na skórę, w obecności światła słonecznego powoduje oparzenia II i III stopnia. Osoba poszkodowana orientuje się dopiero po pewnym czasie. Objawy oparzenia potrafią wystąpić nawet po kilku dniach.

Pomorskie: Martwy wieloryb na brzegu Bałyku! Waży około 3 tony! [ZDJĘCIA]

Groźny jest nie tylko bezpośredni kontakt z rośliną. W upalne dni unoszące się wokół barszczu opary olejku eterycznego mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia skutki. Jeśli już dojdzie do kontaktu z olejkiem eterycznym, trzeba natychmiast obmyć skórę wodą z mydłem, a także unikać promieni słonecznych przez co najmniej dwie doby.

Barszcz Sosnowskiego. Jak się nie oparzyć?

Przede wszystkim nie dotykaj rośliny gołymi rękami. Przebywając w bliskości barszczu Sosnowskiego, chroń skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV (okulary i kremy z filtrem, odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych zakrywającą skórę, maski ochronne). Pamiętaj, że skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na toksyczne działanie soku barszczu.

Zasady postępowania w przypadku wystąpienia poparzenia

W przypadku bezpośredniego narażenia na działanie barszczu Sosnowskiego w jak najkrótszym czasie przemyj skórę letnią wodą z mydłem, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Ponadto zaleca się umyć wszystkie przedmioty i uprać odzież, która miała kontakt z barszczem.

Kleszcze ze skrzydłami na Pomorzu! Czy mogą być groźne? Ukąszenia są bardzo bolesne

Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe. W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą, chronić przed światłem i skontaktować się z okulistą.

Nie dotykaj zmienionych miejsc na skórze, stosuj na nie chłodne okłady z lodu, a dobór środków farmakologicznych skonsultuj z lekarzem.

W przypadku silnego poparzenia i występujących problemów oddechowych wezwij pogotowie ratunkowe. Niezależnie od stopnia nasilenia objawów należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).

Motyli arystokrata wraca! Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki