Witold Andruszkiewicz

i

Autor: http://www.gedanopedia.pl/ sSlowikowska Witold Andruszkiewicz

Witold Andruszkiewicz wymyślił gdański Port Północny. Doczekał się własnej ulicy [WIDEO]

2015-05-28 14:41

Brawa dla gdańskich włodarzy za nazwanie jednej z ulic na gdańskich Stogach imieniem profesora Witolda Andruszkiewicza. To naprawdę zasłużona dla Gdańska postać - to on wymyślił, jak zbudować najgłębszy port na Bałtyku, czyli Port Północny.

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta nadano imię profesora Witolda Andruszkiewicza ulicy w Gdańsku Stogach. To dzięki jego koncepcji zbudowano między innymi najgłębszy port na Bałtyku – Port Północny, który został otwarty w 1974 r. w Gdańsku.

Zobaczcie wyjątkowe ujęcia Portu Północnego z lotu ptaka.

- Z wnioskiem o nadanie ulicy imienia prof. Witolda Andruszkiewicza wystąpił Prezydent Miasta Gdańska na prośbę Związku Miast i Gmin Morskich. Ulica położona jest na północny wschód od ulicy majora Henryka Sucharskiego - mówi Dariusz Wołodźko, rzecznik gdańskiego Biura Prasowego.

Profesor Witold Andruszkiewicz to naprawdę zasłużona postać dla Gdańska.

Z uzasadnienia dzisiejszej uchwały:

„Witold Andruszkiewicz - urodzony 29 września 1917 r. w Omsku. Profesor nauk ekonomicznych, jeden z największych specjalistów w dziedzinie ekonomiki portów morskich i żeglugi. To dzięki jego koncepcji zbudowano między innymi najgłębszy port na Bałtyku, czyli Port Północny, który został otwarty w 1974 r. w Gdańsku. Opracował również niezrealizowane koncepcje budowy Portu Wschodniego w Gdańsku, budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną, powiązania autostrady A1 z portem w Gdańsku i terminalem w Wiślince. W swoim dorobku miał ponad 500 publikacji naukowych z dziedziny ekonomiki portów i żeglugi. Współpracował między innymi z ministrem Eugeniuszem Kwiatkowskim, będąc gorącym orędownikiem jego idei. Był także ekspertem ONZ ds. portów morskich i transportu międzynarodowego oraz doradcą premiera Konga. Za wybitne zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uznawany za najstarszego aktywnego ekonomistę w Polsce, wykładał między innymi w Europejskiej Szkole Hotelarstwa, Turystyki i Przedsiębiorczości – Szkole Wyższej w Sopocie, a także w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Do końca życia udzielał się w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym w Gdańsku. Zmarł 28 października 2014 r. w Gdańsku”.

Jeszcze pod koniec swojego życia profesor Andruszkiewicz pojawiał się na salach wykładowych trójmiejskich uczelni. Miałem przyjemność uczestniczyć w wykładach profesora. Niesamowita wiedza, niesamowita pasja, człowiek, który mógł opowiadać o morzu godzinami. I to jak opowiadać!

Posłuchajcie tego dżentelmena. Naprawdę warto.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE