14 lat budowali ten statek. Osoby walczące z kryzysem bezdomności dokonały czegoś wielkiego [ZDJĘCIA]

2021-04-27 20:31
Wodowanie statku w kanale Żerańskim
Autor: PAWEŁ DĄBROWSKI Wodowanie statku w kanale Żerańskim

Niecodzienne wydarzenie nad Kanałem Żerańskim. Po trwającej 14 lat budowie osoby w kryzysie bezdomności zwodowali statek. Zbudowali go własnymi rękami. Pomysłodawcą projektu był Bogusław Paleczny, założyciel Kalimańskiej Misji Pomocy Społecznej przeciwdziałającej bezdomności. Jachtem mają odbywać się rejsy terapeutyczne.

W końcu pierwsza część planu Ojca Bogusława się ziściła. Statek powstał i już pływa w wodzie, na razie po kanale Żerańskim, ale plany są ogromne. Statek swój port będzie miał w Gdańsku i stamtąd będzie wypływał – cieszy się Paweł Kobus, jeden z budowniczych statku. Jednak pomysłodawca budowy tego statku miał jeszcze szersze horyzonty. - Opłyniemy kulę ziemską, a na Karaibach kupimy wyspę - żartował niegdyś pomysłodawca projektu Bogusław Paleczny.

Wodowanie na Kanale Żerańskim

Niestety założyciel Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej zmarł w 2009 roku. Dla wszystkich członków tej organizacji był to ogromny cios. Na szczęście pałeczkę po Palecznym przejęła Adriana Porowska, dyrektorka KMPS, a ponadto członkini Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, która podjęła dalszą pracę nad dziełem.

Statek budowany był aż 14 lat przez osoby w kryzysie bezdomności. Do tej pory przy budowie brało udział 200 osób bezdomnych, a projekt wsparło finansowo aż 70 darczyńców. W końcu, po latach walk i wylanego potu, statek wreszcie trafił do wody. Uroczyste wodowanie odbyło się na kanale Żerańskim przy ul. Modlińskiej 17 w Warszawie.

Kiedy statek był już w wodzie wszyscy budowniczy wraz z kpt. Waldemarem Rzeźnickim cieszyli się, ściskali i przytulali. Świętowanie rozpoczęli od przełamania się czekoladom.

Jacht nosi imię Ojca Bogusława, który był pomysłodawcom budowy statku i organizacji Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Od swojego imiennika i pomysłodawcy statek zaczerpnął także swoją barwę. Kadłub statku jest granatowy, jak kolor swetra, jaki nosił o. Bogusław Paleczny

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE