Awantura o hotel Sobieski. Chcą go pomalować na biało, konserwator zabytków protestuje

i

Autor: Mateusz Grochocki/East News Awantura o hotel Sobieski. Chcą go pomalować na biało, konserwator zabytków protestuje

Szok!

Awantura o hotel Sobieski! Chcą go pomalować na biało, konserwator zabytków protestuje

2023-03-02 8:21

Właściciele hotelu Sobieski chcą go pomalować na biało! W środę (1 marca) przy ścianach pstrokatego budynku robotnicy zaczęli ustawiać już rusztowania. Wyglądało na to, że los pastelowej elewacji jest już przesądzony. Jednak stołeczny konserwator zabytków chce zablokować prace! Michał Krasucki chce wpisania budynku do rejestru zabytków i ocalenia oryginalnych kolorów.

Hotel Sobieski w Warszawie. Konserwator nie chce zmian

Biel i szarość zamiast kolorów? Tak może niebawem wyglądać jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Warszawie. Hotel Sobieski od lat budzi duże kontrowersje, a wszystko przez pastelową elewację. Właściciele obiektu chcą przemalować go na biało i szaro. Decyzja mocno podzieliła mieszkańców. Ze zmian cieszą się np. zrzeszeni w stowarzyszeniu Ochocianie Sąsiedzi, którzy w mediach społecznościowych opublikowali wizualizację przemalowanego na biało budynku. - Hotel Sobieski może wyglądać dużo lepiej! - napisali.

W komentarzach pod postem rozgorzała ostra dyskusja, w której głos zabrał Michał Krasucki. - Nie! Tak pomalowany Sobieski jest niczym. Kolejnym z setek polskich narożników placu, nie mającym nic wspólnego z ikoną (czy tego chcemy, czy nie) polskiego postmodernizmu i okresu transformacji – napisał stołeczny konserwator zabytków. Nie wszyscy jednak podzielają jego zdanie. - Pozbycie się tej szkaradnej pastelozy to absolutnie zmiana na plus, wypadałoby pozbyć się tego vibe'u lat 90 – odpisał pan Adrian.

Tymczasem wydaje się, że los pastelowej elewacji jest już przypieczętowany. Robotnicy rozstawili już rusztowanie i niebawem rozpoczną nakładanie białej farby. Czy konserwatorowi uda się ich powstrzymać?

Sonda
Czy hotel Sobieski będzie lepiej wyglądał po przemalowaniu na biało?