Chciał zdetonować samochód przed komisariatem. Prokuratura chce surowszej kary dla oskarżonego

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express Chciał zdetonować samochód przed komisariatem. Prokuratura chce surowszej kary dla oskarżonego

USIŁOWANIE ZABÓJSTWA POLICJANTÓW

Chciał zdetonować samochód przed komisariatem. Prokuratura chce surowszej kary dla oskarżonego

2023-02-17 12:37

To już kolejna rozprawa Piotra M., 26-latka, który trzy lata temu próbował zabić policjantów. Mężczyzna chciał zdetonować butlę z gazem w samochodzie. To była próba zamachu! Sąd skazał go na 12 lat i 7 miesięcy pozbawienia wolności. Z wyrokiem nie zgadza się prokuratura, która chce surowszej kary – 25 lat więzienia.

Warszawa, Ursynów. Próba zamachu. 23-latek chciał zdetonować butlę z gazem przed komisariatem

Sytuacja miała miejsce w nocy z 5 na 6 grudnia 2020 roku. Piotr M. podjechał autem pod ursynowski komisariat. W pojeździe miał 11-kilogramową butlę ze skrajnie łatwopalnym gazem propan butan. Mężczyzna zatrzymał się na parkingu policyjnym, odkręcił zawór butli.

Kiedy gaz wypełnił wnętrze pojazdu mężczyzna uruchomił sygnał dźwiękowy klaksonu samochodu i zwabił w ten sposób na miejsce funkcjonariuszy, którzy opuścili komisariat – mówiła Prokuratura Krajowa.

Kiedy do samochodu podeszli mundurowi, Piotr M. załapał za zapalniczkę, chciał doprowadzić do eksplozji gazu zebranego w aucie.

Do wybuchu nie doszło ze względu na zbyt wysokie stężenie gazu w samochodzie i zbyt małą ilość tlenu, co uniemożliwiło zapłon. Piotr M. został obezwładniony przez funkcjonariuszy policji. W sytuacji gdyby doszło do eksplozji istniało realne zagrożenie dla życia i zdrowia trzech funkcjonariuszy interweniujących przy samochodzie – dodała prokuratura.

Piotr M. został skazany na 12 lat i 7 siedem miesięcy więzienia

We wrześniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał Piotra M. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów. Sąd stwierdził, że sprawca nie działał w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Skazano go na karę łączną 12 lat i 7 miesięcy pozbawienia wolności.

Prokuratura nie zgadza się z tym wyrokiem i żąda 25 lat pozbawienia wolności. Skierowano w tej sprawie apelacje do wyroku. Termin rozprawy wyznaczono na 27 marca.

Sonda
Czy kara za usiłowanie zabójstwa powinna być wyższa?
Nasi Partnerzy polecają