Czy 17 czerwca obowiązuje post? Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Będziesz zaskoczony!

i

Autor: Pixabay Czy 17 czerwca obowiązuje post? Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Będziesz zaskoczony!

Czy 17 czerwca obowiązuje post? Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Będziesz zaskoczony!

2022-06-16 18:03

Piątek, 17 czerwca, to dla wielu osób świetna okazja do wzięcia dodatkowego dnia wolnego. Dzień wcześniej, w czwartek, obchodzone jest Boże Ciało. To z kolei dzień ustawowo wolny od pracy. W perspektywie jest więc długi czerwcowy weekend, który aż zachęca do wspólnego grillowania. Katolicy mogą mieć jednak zagwozdkę – czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Czy tego dnia obowiązuje post, czy jest dyspensa?

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post?

Dla wielu osób Boże Ciało wypadające w czwartek (16 czerwca) to początek długiego czerwcowego weekendu. Biorąc w pracy dodatkowy dzień wolny w piątek, można odpoczywać i świętować aż cztery dni! Słoneczna pogoda za oknem aż zachęca, by rozpalić grilla w gronie rodziny czy przyjaciół.

Zobacz też: Kolorowa niespodzianka na Kawęczyńskiej w Warszawie. Kto je tam zawiesił?

Problem pojawia się, gdy grilla ze skwierczącymi kiełbaskami, karkóweczką czy mięsnymi szaszłykami chcemy zorganizować w piątek po Bożym Ciele (17 czerwca). Piątki są bowiem dla katolików dniami pokutnymi, w które obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Część wiernych może się więc zastanawiać, czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post oraz zakaz jedzenia mięsa?

Przypominamy, że zgodnie z przepisami kościelnymi w ciągu roku dwa razy obowiązuje post ścisły, czyli ograniczenie liczby spożywanych danego dnia posiłków do trzech (dwóch lekkich i jednego do syta) – w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Oznacza to, że w piątek po Bożym Ciele post ścisły nie obowiązuje.

Czym innym jest natomiast wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, do której zachowania katolicy są zobowiązani w każdy piątek, w który nie przypada uroczystość. Czy to oznacza, że katolicy mogą zapomnieć o piątkowym grillu z mięsnymi potrawami?

Dyspensa w piątek po Bożym Ciele. Czy 17 czerwca można jeść mięso?

Ratunek dla mięsożerców jest w rękach biskupów diecezjalnych. To oni mogą udzielić dyspensy od pokutnego charakteru piątku oraz od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Taka dyspensa obowiązuje wiernych danej diecezji oraz osób, które danego dnia przebywają na jej terenie.

Nie przegap: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przetargów w Zarządzie Terenów Publicznych

Warszawiacy, i wszyscy, którzy w piątek (17 czerwca) będą przebywali w stolicy, śmiało mogą jeść mięso. Dyspensy udzielił zarówno biskup Romuald Kamiński (Diecezja Warszawsko-Praska), jak i kard. Kazimierz Nycz (Archidiecezja Warszawska).

"Mając na uwadze dobro duchowe wiernych diecezji warszawsko-praskiej, biskup Romuald Kamiński udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia przypadającego w piątek, 17 czerwca 2022 roku. Z dyspensy mogą skorzystać diecezjanie oraz goście, którzy w tym dniu będą przebywali na terenie diecezji warszawsko-praskiej. Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących lub uchodźców" – czytamy w komunikacie na stronie Diecezji Warszawsko-Praskiej.

"Mając na względzie, że piątek 17 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" - podaje w komunikacie na stronie Archidiecezja Warszawska.

Tak powstaje Muzeum Historii Polski
Sonda
Czy jesz mięso w piątki?