Warszawa Główna

i

Autor: PKP PLK

Warszawa Główna jak przystanek na wsi. Dworzec bez dworca i schody donikąd [ZDJĘCIA]

2021-03-04 13:01

Ostatni raz pasażerowie wsiadali do pociągów w tym miejscu przeszło 20 lat temu! Dziś historyczny „dworzec” Warszawa Główna wraca do łask. W połowie marca zatrzymają się tam pierwsze składy. Kolejarze planują też przekierować w to miejsce część ruchu z remontowanego dworca Zachodniego. Dlaczego słowo „dworzec” ujęliśmy w cudzysłów? - Ponieważ będzie to dworzec bez dworca.

Zaledwie dwa perony, ze skromnymi wiatami przystankowymi, bez żadnej hali dla oczekujących, mają obsłużyć średnio 40 pociągów na dobę. Aktualnie trwają tam prace wykończeniowe na peronach i przy układzie torowym. Kolejarze montują jeszcze oświetlenie, a na chodnikach zalegają palety z materiałami budowlanymi. - Jesteśmy pewni, że te jedenaście dni wystarczy, by zakończyć prace - stwierdził w środę Jakub Banasiewicz z PKP PLK. 

Stacja ma być gotowa na obsługę kilkunastu połączeń Polregio i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz Kolei Mazowieckich od 14 marca. Ma strategiczne znaczenie w kontekście przebudowy Dworca Zachodniego. 26 marca zamknięte zostaną tam dwa perony linii dalekobieżnej. Część ruchu przyjmie właśnie Warszawa Główna. Kolejarze zapowiedzieli, że o nowej organizacji ruchu i rozkładach poinformują w przyszłym tygodniu. 

Opóźnioną o dwa lata inwestycję przy Towarowej możemy jedynie nazywać przystankiem czy stacją, ponieważ do dworca jej daleko. Na pytanie dziennikarzy, czemu PKP nie pomyślały o miejscu, gdzie pasażerowie mogliby się ogrzać czy kupić bilety Jakub Banasiewicz odpowiedział stanowczo. - Nasz projekt nie przewidział takiego obiektu i nie będzie obiektów dworcowych - stwierdził. Kolejarze przewidzieli jednak inną, można by rzec „atrakcję turystyczną” - schody do nieba. Narazie do nowych 350-metrowych peronów można dojść wyłącznie od strony ul. Towarowej. Od Alej Jerozolimskich miała pomóc w tym kładka. Przez najbliższe miesiące pasażerowie będą oglądali jednak jedynie wiszące w powietrzu schody. Tu też wykonawcom wkradło się opóźnienie. 

Byliśmy na dachu Europy. Tak buduje się Varso Tower w Warszawie