Gminy pod Warszawą odcięte od gazu. Tysiące mieszkańców bez ogrzewania i ciepłej wody

i

Autor: Pixabay Gminy pod Warszawą odcięte od gazu. Tysiące mieszkańców bez ogrzewania i ciepłej wody

Kałuszyn, Mrozy, Cegłów odcięte od gazu. Tysiące mieszkańców bez ogrzewania i ciepłej wody

2022-04-28 11:20

Nie tylko Rosja ucierpiała po wprowadzeniu przez MSWiA sankcji wobec 50 rosyjskich oligarchów i podmiotów, które prowadzą realne interesy na terenie Polski. Mieszkańcy kilku gmin na terenie Polski, w tym w trzech sąsiadujących ze sobą na Mazowszu, w środowe popołudnie zostali odcięci od gazu! Sytuacja jest poważna.

Odcięcie gazu w trzech Mazowieckich gminach: Mrozy, Cegłów i Kałuszyn, ma związek z tym, że rosyjska firma gazowa Novatek znalazła się na liście 50 podmiotów objętych sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Listę tę we wtorek (26 kwietni) przedstawił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Dodajmy, że firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie to spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji. Co więcej, jak podaje MSWiA, OAO Novatek jest powiązany z Leonidem Wiktorowiczem Michelsonem (Leonid Victorivich Mikhelson), który został objętym sankcjami rządu Wielkiej Brytanii. Dodatkowo do dnia 28 lutego 2022 r. członkiem zarządu Novatek był Giennadij Mikołajewicz Timczenko (Gennady Nikolayevich Timchenko) jeden z zaufanych współpracowników Władimira Putina, objęty sankcjami UE.

W środowe (27 kwietnia) popołudnie bez gazu, a tym samym bez ogrzewania i ciepłej wody, zostali m.in. mieszkańcy trzech mazowieckich gmin pod Warszawą.

"Urząd Miasta i Gminy Cegłów informuje że w dniu 27 kwietnia br. otrzymał stanowisko firmy Novatek Geen Energy sp. z o.o., którego treść zamieszczamy poniżej. Gmina Cegłów podejmuje kroki w celu wyjaśnienia okoliczności i możliwości dalszego funkcjonowania sieci oraz dostaw gazu"– czytamy na stronie Urzędu Miasta i Gminy Cegłów.

"Informujemy że w dn. 27 kwietnia br. otrzymaliśmy stanowisko firmy Novatek Geen Energy sp. z o.o., informujące o wstrzymaniu dostaw gazu. Władze miasta podejmują działania w celu wyjaśnienia okoliczności i ewentualnej zmiany decyzji dot. zakresu funkcjonowania sieci i dostaw gazu" - podał Urząd Miejski w Kałuszynie.

"W związku z zapytaniami kierowanymi do Urzędu Miasta i Gminy Mrozy w sprawie zapewnienia ciągłości dostaw gazu, informujemy że w dniu dzisiejszym uzyskaliśmy stanowisko firmy Novatek Geen Energy sp. z o.o., którego treść zamieszczamy poniżej. Niezależnie od działań dystrybutora, gmina Mrozy podejmuje kroki w celu wyjaśnienia okoliczności i ewentualnej zmiany decyzji dot. zakresu funkcjonowania sieci i dostaw gazu" – przekazał w komunikacie Urząd Miasta i Gminy Mrozy.

"W Polsce mamy 2,5 tys. gmin, w kilkunastu jest problem i od chwili, kiedy została wdrożona decyzja sankcyjna podjęliśmy działania, żeby zaradzić temu problemowi i mam nadzieję, że gaz zostanie tam jak najszybciej dostarczony" - powiedział w czwartek (28 kwietnia) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych Paweł Szefernaker. "Wczoraj mieliśmy spotkania z ekspertami, (…) robimy wszystko, żeby jak najszybciej do tych gmin gaz wrócił" - dodał.

Wiceminister spraw wewnętrznych wyjaśnił też, że dostawy przez firmę Novatek w kilkunastu gminach w Polsce zostały wstrzymane, "gdyż parę lat temu tam podjęto decyzję, żeby infrastrukturę, a nie tylko dostawcą był ktoś, kto jest firmą rosyjską, tylko żeby infrastruktura była w rękach firmy rosyjskiej".

Wskazał również, że MSWiA nie mogło poinformować władz samorządowych w tych gminach o objęciu Novatek Green Energy sp. z o.o, sankcjami, gdyż "decyzje dotyczące firm wpisanych na listę przedsiębiorstw objętych sankcjami zapadały w sposób niejawny”. „Tych decyzji nie można było wcześniej ogłosić" - oznajmił.

"Sprawa dotyczy zaledwie kilkunastu gmin, aczkolwiek los tych osób mieszkających w tych gminach jest niezwykle ważny, dlatego od pierwszych godzin po wprowadzeniu tej decyzji podjęliśmy działania, które mają na celu jak najszybsze doprowadzenie gazu w te miejsca, gdzie go zabraknie" - powiedział wiceminister.

Bunt taksówkarzy w Warszawie. Chcą nawet 18 zł za kilometr
Sonda
Popierasz sankcje wobec Rosji?