IMGW wysyła alerty, zima nie odpuszcza. Siarczysty mróz opanuje Mazowsze

i

Autor: Pixabay IMGW wysyła alerty, zima nie odpuszcza. Siarczysty mróz opanuje Mazowsze

Najgorzej na wschodzie

IMGW wysyła alerty, zima nie odpuszcza. Siarczysty mróz opanuje Mazowsze

2022-12-18 15:43

Zima nie odpuszcza. Nim przyjdzie zapowiadana przedświąteczna odwilż, na Mazowszu będzie jeszcze wiało chłodem i to mocno. Temperatura spadnie nawet do -17 stopni Celsjusza. Co więcej, w najbliższych dniach prognozowane są też marznące opady powodujące niebezpieczną gołoledź. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie lekceważyć alertów IMGW.

Siarczysty mróz na Mazowszu

Zima rozgościła się na Mazowszu. Śnieżny krajobraz cieszy oczy, ale nieodśnieżone i oblodzone chodniki skutecznie zniechęcają do spacerów. W takich warunkach nie jest trudno o nieplanowaną wizytę w szpitalu. Tymczasem, nim przyjdzie zapowiadane przed świętami Bożego Narodzenia ocieplenie, to siarczysty mróz jeszcze potrzyma.

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej rozsyła alerty pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Ostrzeżenie do tyczy nie tylko południa Polski, gdzie prognozowany jest spadek temperatury nawet do -20 stopni Celsjusza, ale również wschodniej części Mazowsza.

„W obszarach rozpogodzeń prognozuje się temperaturę minimalną od -17°C do -14°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h” - ostrzega IMGW. Prawdopodobieństwo wystąpienia silnego mrozu wynosi aż 90 proc.

Alert obowiązuje od godz. 20 w niedzielę, 18 grudnia, do godz. 9 w poniedziałek, 19 grudnia dla powiatów: ostrowskiego, węgrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego, łosickiego, mińskiego, otwockiego, garwolińskiego, grójeckiego, białobrzeskiego, przysuskiego, szydłowieckiego, radomskiego, zwoleńskiego i lipskiego.

Marznące opady – IMGW ostrzega

W kolejnych dniach również pogoda nie będzie rozpieszczała, zwłaszcza kierowców i pieszych. Meteorolodzy zapowiadają marznące opady m.in. w znacznej części województwa Mazowieckiego. Ostrzeżenia obowiązują od poniedziałkowego ranka (19 grudnia), do wczesnych godzin porannych w środę, 21 grudnia.

Sonda
Lubisz zimę, śnieg i mróz?
Nasi Partnerzy polecają