Szok!

Jerzy Zięba znowu przed sądem. Głosiciel medycyny alternatywnej nie przyznaje się do zarzutów

2023-06-01 16:51

Jerzy Zięba, autor kontrowersyjnej książki i głosiciel medycyny alternatywnej po raz kolejny stanął przed sądem. Poprzednia rozprawa szybko się zakończyła, bo obrona dowodziła, że w akcie oskarżenia znajduje się wiele nieścisłości. Śledczy dowodzą jednak, że prowadzony przez Ziębę handel suplementami zagrażał zdrowiu i życiu ludzi.

Jerzy Zięba przed sądem w Warszawie. Ruszył proces

W czwartek, 1 czerwca, w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia odbyła się druga rozprawa Jerzego Zięby. Oprócz niego na ławie oskarżonych zasiadła Halina Kostka, z którą prowadził sprzedaż swoich produktów.

Na pierwszej rozprawie obrona złożyła wniosek o umorzenie aktu oskarżenia lub odesłania go do prokuratury. Sędzia oddaliła oba wnioski i zadecydowała, że rozpatrzy sprawę. Według śledczych Zięba i jego wspólnicy złamali złamali prawo farmaceutyczne, a produkty, które sprzedawali były niebezpieczne.

Chodzi o sprzedaż takich produktów, jak olejki CBD, nanosrebro i nanozłoto oraz wyciągi z trawy jęczmiennej. Według prokuratury były sprzedawane, jako produkty lecznicze, a to złamanie prawa farmaceutycznego.

Osobny zarzut dotyczy sprzedaży beta karotenu i mumio visanto. Oba suplementy miały być niebezpieczne. Pierwszy przez zbyt dużą zalecaną dawkę. Drugi przez groźne zanieczyszczenia.

Jerzy Zięba i Halina Kostka nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Sędzia odczytała w związku z tym wyjaśnienia, które oboje składali na wcześniejszym etapie śledztwa. Oskarżeni stwierdzili wtedy, że sanepid kontrolował ich suplementy i nie doszukał się żadnych nieprawidłowości. Następna rozprawa jest zaplanowana na 12 października.

Sonda
Medycyna niekonwencjonalna: jesteś za czy przeciw?