Koronawirus. Mazowsze PRZEKROCZYŁO niebezpieczną granicę. Czy podzieli los Warmii i Pomorza?

2021-03-07 21:21 alig
Koronawirus. Mazowsze PRZEKROCZYŁO niebezpieczną granicę. Czy podzieli los Warmii i Pomorza?
Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Pandemia koronawirusa w Polsce przybiera na sile. Liczby nie kłamią. Kolejne dane przekazywane przez Ministerstwo Zdrowia nie są optymistyczne. Ciągle wzrasta liczba nowych zachorowań. Według najnowszych danych minionej doby na Mazowszu odnotowano niemal trzy tysiące nowych zakażeń SARS-CoV-2. Czy województwo mazowieckie podzieli los Warmii i Pomorza?

Niedzielne dane resortu zdrowia nie napawają optymizmem. Zakażeń koronawirusem w Polsce przybywa. Informacje napływające z resortu są coraz bardziej niepokojące. Minionej doby wykonano ponad 49,9 tys. testów i odnotowano kolejnych 13 574 zakażeń. Niestety najwięcej zachorowań na COVID-19 znów odnotowano na Mazowszu. Aż 2807! Dzień wcześniej liczba ta była tylko odrobinę mniejsza - 2504.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w Polsce nie odpuszcza! Zobacz najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia, fatalnie na Mazowszu [RAPORT 07.03.2021]

Co gorsza, takie statystyki utrzymują się w województwie mazowieckim od ponad tygodnia. Każdego dnia, nie licząc minionego poniedziałku i wtorku, liczba nowych zakażeń wykrywanych na Mazowszu przekracza dwa tysiące. Według danych przekazanych przez resort zdrowia minionej doby odnotowano na Mazowszu 23 zgony - 4 spowodowane bezpośrednio COVID-19 oraz 19, w których obok koronawirusa wykazano również choroby współistniejące.

Na piątkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu obostrzeń na Warmii i Mazurach oraz o wprowadzeniu nowych obostrzeniach w województwie pomorskim. W tych województwach sytuacja pandemiczna jest najgorsza, jednak jak podkreślał Niedzielski, w sześciu innych również odnotowuje się więcej zakażeń niż średnia krajowa. Wśród nich jest również Mazowsze.

Piotr Tarnowski, niezależny analityk danych o epidemii, poinformował, że województwa mazowieckie i lubelskie przekroczyły już wskaźnik 40 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców, kory liczony jest jako średnia z siedmiu dni. Warto tu zaznaczyć, że w przypadku Pomorza i Warmii właśnie od tej wartości zaczynały być wprowadzane dodatkowe restrykcje. Dla Mazowsza wskaźnik ten wynosi 41,7. Oznacza to, że Mazowsze przekroczyło właśnie bardzo cienką granicę i jest o włos od ponownego zaostrzenia lockdownu!

Koronawirus. Mazowsze PRZEKROCZYŁO niebezpieczną granicę. Czy podzieli los Warmii i Pomorza?
Autor: Piotr Tarnowski, public.tableau.com wskaźnik zakażeń w poszczególnych województwach

Tarnowski opublikował również nowe wizualizacje, z których wynika, że w województwie mazowieckim najgorsza sytuacja panuje w powiecie grodziskim. Odnotowuje się tam ponad 70 zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców!

Jeśli sytuacja się nie zmieni, a wzrost zakażeń w województwie mazowieckim nadal będzie się utrzymywał, politycy staną przed kolejną trudną decyzją. Czy znów ograniczyć życie publiczne mieszkańcom kolejnego województwa?

Koronawirus. Mazowsze PRZEKROCZYŁO niebezpieczną granicę. Czy podzieli los Warmii i Pomorza?
Autor: Piotr Tarnowski, public.tableau.com wskaźnik zakażeń w poszczególnych powiatach

Warto przypomnieć, że o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń na Pomorzu minister zdrowia zadecydował, kiedy wskaźnik infekcji wynosił tam 44,6. Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim - 45. Wprowadzone tam regionalne obostrzenia obejmują:

  • zamknięcie hoteli, galerii handlowych, kin, teatrów, muzeów i basenów
  • przejście na naukę zdalną dla uczniów klas I-III szkół podstawowych

O tym, czy Mazowsze podzieli los Pomorza i Warmii w sobotę odpowiadał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie RadioZET.

- Przygotowaliśmy taką strategię, że będziemy co tydzień ogłaszać i zmieniać ewentualne obostrzenia w regionach Polski. Województwo mazowieckie jest na trzecim miejscu w tej chwili, po województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim. Myślę, że Polacy będą roztropni i na pewno zastosują się do naszych zaleceń, ta fala trzecia stanie w miejscu i nie będzie takiej potrzeby - wyjaśnił.

Skandaliczna interwencja policjantów z Pruszkowa. Dziecko posikało się w majtki
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE