Mazowsze wspiera in vitro. Przeznaczy blisko 12 mln zł na ten cel [LISTA PLACÓWEK]

i

Autor: Pixabay

Ważna informacja

Mazowsze wspiera in vitro. Przeznaczy blisko 12 mln zł na ten cel [LISTA PLACÓWEK]

2022-10-25 13:44

To świetna wiadomość dla wszystkich par, dla których in vitro jest jedyną szansą na posiadanie upragnionego potomstwa. Zarząd województwa mazowieckiego wybrał 11 klinik na Mazowszu, które do 2025 r. będą prowadzić program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Co więcej, na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano blisko 12 mln zł. - Szacujemy, że pozwoli to na przeprowadzenie ponad 2 tys. procedur zapłodnienia pozaustrojowego - stwierdził marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Mazowsze wpiera in vitro

Jak zaznaczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, duże zainteresowanie programem in vitro, a także jego wysoka skuteczność, zachęciły władze województwa do kontynuacji go w kolejnych latach.

Warto przypomnieć, że program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Mazowsza rozpoczął się we wrześniu 2019 r. i do dziś, dzięki niemu przyszło na świat 422 dzieci. Potwierdzono też w sumie 953 ciąże. Do tej pory program realizowały trzy kliniki, a na ten cel przeznaczono ponad 9,5 mln zł. W kolejnej edycji to się jednak zmieni.

Blisko 12 mln zł na in vitro na Mazowszu

- Do 2025 r. zarezerwowaliśmy na ten cel ponad 11,9 mln zł. Szacujemy, że pozwoli to na przeprowadzenie ponad 2 tys. procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla wielu par procedura in vitro to jedyna szansa na posiadanie potomstwa. Równocześnie jest ona bardzo kosztowna i stać na nią niewielu Mazowszan. Dzięki naszemu programowi otwiera się przed nimi także ta szansa - poinformował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

11 klinik realizujących program in vitro na Mazowszu

W październiku urząd marszałkowski rozstrzygnął konkurs na realizatora programu w latach 2022-2025. Borykające się z niepłodnością pary z Mazowsza już od listopada mogą zgłaszać się do jednej z 11 wyłonionych w konkursie klinik:

 • Fertina Sp. z o.o. z Warszawy
 • Provita Sp. z o.o. z Warszawy
 • Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. (Gameta Warszawa)
 • Centrum Bocian Sp. z o.o. sp. komandytowa z Warszawy
 • Gravida Sp. z o.o. z Płocka
 • Salve Medica Warszawa Sp. z o.o. Sp. komandytowa
 • Invicta Sp. z o.o. z Warszawy
 • FertiMedica Centrum Płodności Sp. z o.o. Sp. komandytowa z Warszawy
 • Przychodnia Lekarska „NOVUM” Katarzyna Kozioł, Piotr Lewandowski spółka jawna z Warszawy
 • Medi Partner Sp. z o.o. z Warszawy
 • Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o.o

Palący problem niepłodności w Polsce

Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRIE) problem niepłodności dotyczy od 10 do 15 proc. par. Co więcej, szacuje się, że ok. 1,35-1,5 mln par w Polsce wymaga w tym zakresie pomocy lekarskiej. Jedynie połowa z nich decyduje się na rozpoczęcie postępowania terapeutycznego. Z tej liczby tylko ok. 2 proc. wymaga procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Szacuje się, że to ok. 23-25 tys. par rocznie.

Jak zauważyła radna województwa mazowieckiego Wioletta Paprocka-Ślusarska, program in vitro jest także ogromną szansą dla pacjentek onkologicznych. - Kobiety, które poddają się leczeniu onkologicznemu, będą mogły zamrozić komórki jajowe przed podjęciem terapii. A po jej zakończeniu będą mogły wrócić do programu i rozpocząć starania o dziecko. To jest bardzo ważna część realizowanego przez samorząd województwa programu - poinformowała.

Więcej informacji na temat programu in vitro i warunków uczestnictwa dostępnych jest tutaj.

Mazowsze wspiera in vitro. Przeznaczy blisko 12 mln zł na ten cel

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego Mazowsze wspiera in vitro. Przeznaczy blisko 12 mln zł na ten cel
Sonda
Czy zabieg in vitro powinien być finansowany z publicznych pieniędzy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany