Nowy Jork ma ich 51, Los Angeles 15. W Warszawie liczba miejskich radnych wynosi 469

2015-12-02 15:27
Ratusz
Autor: wikipedia.org CC-BY-SA-4.0 Ratusz

Warszawa wyprzedziła wielomilionowe metropolie pod kątem liczby miejskich radnych. Jesteśmy na samym szczycie zestawienia, ale czy aby na pewno nas na to stać?

Nowy Jork ma ich 51, Los Angeles zaledwie 15, Berlin 100, a Paryż 172. W Warszawie liczba miejskich radnych wynosi natomiast... 469. Serwis Blogpublika zwrócił uwagę na interesujące dane odnośnie radnych urzędujących w największych światowych metropoliach. Okazało się, że nasza stolica na tle innym dużych miast wypada wyjątkowo niekorzystnie...

Maksymalna możliwa kwota wypłacana comiesięcznie radnym w 2015 r. mogła wynosić ok. 2650 zł. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pensja w tej wysokości (poniżej 3091 zł) jest wolna od podatku, w związku z tym od wynagrodzeń radnych nie są odprowadzane żadne składki. Dodatkowo zasiadającym w radach miast przysługują inne "udogodnienia", na przykład zwrot kosztów za służbowe podróże odbywane w czasie trwania kadencji.

Do zadań powierzanych radnym należy m. in. pojawianie się na radach miasta (zwoływanych często raz na kwartał), prezentowanie gminy czy powiatu podczas oficjalnych uroczystości czy spotkania z mieszkańcami... Pozostaje jednak pytanie: czy ilość radnych faktycznie wpływa efektywność ich działań i ulepszanie funkcjonowania miast?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE