Pomieści 138 samochodów

Nowy parking P+R na Ursynowie już działa! Kierowcy od czwartku mogą parkować swoje auta na Jeziorkach

2022-11-03 7:50

Od czwartku, 3 listopada, kierowcy korzystający z komunikacji miejskiej, mogą zaparkować swoje samochody na parkingu P+R Jeziorki na Ursynowie. To już 17 park przesiadkowy w Warszawie. Nowy parking powstał w sąsiedztwie ulicy Karczunkowskiej, przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki.

Nowy parking P+R Warszawa Jeziorki

Nowo wybudowany parking ma być wygodnym miejscem przesiadkowym dla mieszkańców część Ursynowa oraz Piaseczna, Góry Kalwarii, Konstancina-Jeziorny, Tarczyna, Prażmowa i Lesznowoli. Z pobliskich przystanków na wiadukcie, nad linią kolejową, odjeżdżają autobusy linii 715 i 737, a po zachodniej stronie torów zlokalizowana została pętla autobusu linii 809. Na stacji Warszawa Jeziorki zatrzymują się również pociągi linii R8 Kolei Mazowieckich, a w przyszłym roku zbudowana zostanie stacja pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie do Piaseczna.

Wygodnie i bezpiecznie

Jednopoziomowy parking Jeziorki jest oświetlony i monitorowany. Na użytkowników czeka 138 miejsc postojowych, w tym 6 dla osób z niepełnosprawnościami, 3 dla kierowców podróżujących z innym osobami (tzw. podróże współdzielone – miejsca są oznaczane „2+”), a także dwa stanowiska Kiss&Ride dla „podrzucających” pasażerów do komunikacji publicznej. Do parkingu można też podjechać rowerem – dwie zadaszone wiaty mieszczą 40 jednośladów. W najbliższych dniach oddane zostanie stanowisko do ładowania dwóch samochodów elektrycznych oraz rowerów.

Nie zapomniano również o proekologicznych rozwiązaniach – panelach fotowoltaicznych na dachach wiat rowerowych i budynku zaplecza oraz pompach ciepła. Posadzono nowe drzewa i kilkadziesiąt krzewów.

Jak korzystać z parkingu P+R

Parkingi przesiadkowe dostępne są we wszystkie w dni tygodnia w godz. 4.30-2.30. Pierwsze 20 minut jest bezpłatne. Ci, którzy chcą zostawić samochód bezpłatnie na dłużej, muszą posiadać aktywny bilet ZTM: krótkookresowy (dobowy, 3-dniowy, weekendowy) lub długookresowy (30- i 90-dniowy) lub uprawnienia do bezpłatnych przejazdów.

Szybkie i intuicyjne parkowanie ułatwia bezobsługowy system pobierania opłat oraz informacji parkingowej. Przy wjeździe, po odczytaniu tablicy rejestracyjnej, szlaban się podniesie. Przed wyjazdem, w kasie parkingowej trzeba będzie podać numer rejestracyjny samochodu oraz przedstawić aktywny kartonikowy bilet ZTM lub zakodowany na Warszawskiej Karcie Miejskiej lub innym nośniku. Bilet kartonikowy należy włożyć do czytnika, a kartę lub urządzenia mobilne z kodem QR do niego zbliżyć.

Gdy kierowca nie posiada dokumentu uprawniającego do zniżki w opłatach, kasa parkingowa naliczy i pobierze opłatę parkingową.

17 parkingów na niemal 5 tys. miejsc

Zaprojektowanie i wybudowanie parkingu P+R Warszawa Jeziorki kosztowało 7 mln zł. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z funduszy europejskich w wysokości 3,5 mln zł – w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na rozbudowę systemu parkingów „Parkuj i Jedź”.

Warszawska sieć parkingów „Parkuj i Jedź” to obecnie 17 obiektów. Jest na nich blisko 4,8 tys. miejsc parkingowych dla samochodów (w tym ponad 200 dla osób z niepełnosprawnościami) oraz prawie tysiąc dla rowerów. Na parkingach działa również 38 stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych.

Szczegółowe informacje o lokalizacjach wszystkich parkingów P+R oraz zasadach korzystania z nich są dostępne w serwisie WTP w zakładce Parkingi P+R.

Zbudują drogi rowerowe na Mokotowie kosztem miejsc parkingowych
Sonda
Czy płatne parkingi przy supermarketach i centrach handlowych to dobre rozwiązanie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki