Pierwszy Polak o imieniu Yoda. Rodzice zmienili imię 4-letniemu dziecku

2018-11-26 16:04 md

Urząd Stanu Cywilnego w Warszawie wydał bardzo nietypową decyzję. Urzędnicy zgodzili się by dziecku zmienić drugie imię i nazwać go … Yoda. O całej sprawie rodzice pochwalili się na facebooku.

- Mały Yoda Już oficjalnie. Na drugie imię. Chciałbym się podzielić radością po wygranej gwiezdnej bitwie. Jestem strasznie szczęśliwy, tym bardziej ze ten śliczny i mądry chłopczyk jest pierwszym Yodą w Polsce – napisał w internecie Wojciech Staszewski, reporter Gazety Wyborczej.

Bitwa o której pisze Staszewski, to 3 miesięczna batalia z urzędnikami, którzy na początku byli sceptycznie nastawieni do wniosku o zmianę imienia. - Zgodnie z procedurami musieliśmy zasięgnąć opinii w Radzie Języka Polskiego. W Polsce nie ma definicji imienia, my mieliśmy wątpliwości czy można tak nazwać chłopca – wyjaśniła Barbara Romocka-Tyfel, zastępca dyrektora Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy.

- Gdyby to był wniosek o zmianę pierwszego imienia, to byśmy się nie zgodzili. Ale w tym przypadku skonsultowaliśmy się z rodzicami. Oni byli bardzo przekonani. Wręcz pragnęli aby nadać dziecku właśnie takie drugie imię. Napisali do nas 2 stronicowe pismo, w którym podali szereg argumentów. Między innymi ten, że określanie Yody jako zielona postać, to dyskryminacja – dodaje Romoncka-Tyfel.

Urzędniczka podkreśla, że ta sprawa była rozpatrywana w sposób bardzo indywidualny. - Nie mogę powiedzieć dokładnie czym mnie przekonali, ale ustawa zakłada, że imię zmienia się z bardzo ważnych powodów. W mojej ocenie, oni taki powód podali – podsumowała zastępczyni dyrektora.