Pogrzeb Alicji Kapuścińskiej. Wzruszające pożegnanie żony słynnego reportera

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express

Pogrzeb Alicji Kapuścińskiej. Wzruszające pożegnanie żony słynnego reportera

2022-03-17 16:44

Alicja Kapuścińska (89 l.†) zmarła 8 marca. Żona i opiekunka spuścizny po swoim wybitnym mężu Ryszardzie, odeszła nagle 4 dni po swoich urodzinach. Była lekarką, specjalistką od celiakii. W jej ostatniej drodze towarzyszyli jej najbliżsi: rodzina i przyjaciele. Spoczęła tam, gdzie jej mąż - na Wojskowych Powązkach. Nawet po śmierci ukochanego mówiła, że nie czuje się wdową.

Uroczystość pożegnalna Alicji Kapuścińskiej rozpoczęła się w czwartek, 17 marca, punktualnie o godzinie 14. W cmentarnej kaplicy zgromadziło się około 50 osób. Przy jej trumnie stało wspólne zdjęcie małżonków. Po nabożeństwie trumna ze szczątkami zmarłej ruszyła karawanem do miejsca ostatecznego spoczynku. W ostatniej drodze towarzyszyli jej najbliżsi. Jej grób ozdobiło wiele wieńców. Wśród nich pojawił się piękny żółto-czerwony od prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Alicja spoczęła w jednym grobie razem ze swoim mężem Ryszardem.

Rodzina Alicji zjechała z dwóch krańców świata. Na pogrzebie zjawiła się córka Kapuścińskich, Rene Maisner, która na stałe mieszka w Kanadzie. Był też wnuk Brandon, który przyjechał ze swoją żoną z Japonii. Rodzina zmarłej uczyniła w kaplicy wzruszający gest. W tekturowym pudełku umieścili żurawie-origami oraz karteczkę: „Zrobione w Japonii specjalnie na tę okazję. Symbolizują modlitwę o pokój i szczęście. Proszę weź jeden na pamiątkę od rodziny”. Każdy z uczestników uroczystości zabrał jedno małe dzieło sztuki na pamiątkę. Origami wykonali zgodnie z japońską tradycją prawnukowie Alicji. Nad jej grobem przemawiał też Marian Sewerski, prezes wydawnictwa „Czytelnik” – Była dobrą, ciepłą osobą. Razem z Ryszardem była częścią „rodziny Czytelnika”. - powiedział.

Alicja Kapuścińska urodziła się 4 maca 1933 roku. Po zdanej maturze poszła na studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach studenckich poznała swojego męża. Pierwszy raz spotkali się w 1951 roku.

Nie została jednak historyczką. Ukończyła studia w Akademii Medycznej i zatrudniła się w Szpitalu Dziecięcym na ul. Działdowskiej w Warszawie. Przepracowała tam całe swoje życie. W latach 80. brała udział w badaniach zespołu pod kierownictwem profesora Tadeusza Chorzelskiego z Kliniki Dermatologii AM.

Pożegnanie Kapuścińskiej. "Była wybitnym naukowcem"

W uroczystościach brało udział około 50 osób. Jej byli współpracownicy podkreślili, ze życie w cieniu tak wybitnej osobistości, jaką był jej mąż musiało być trudne. Sama jednak była wybitnym naukowcem i lekarzem dermatologiem. - Nie znosiła słowa "wdowa". Mówiła o sobie: jestem żoną Ryszarda. Jest już znowu u boku ukochanego - podkreślił Marian Sewerski.

Sonda
Czy znasz reportaże Ryszarda Kapuścińskiego?
Program Niezapomniani ma 100 tysięcy fanów. Specjalny odcinek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE