Nowy szpital w Legionowie

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS, MON Nowy szpital w Legionowie

Szpital w Legionowie bez SORu i porodówki?! Wpadka ministra czy celowy zabieg?

2021-10-31 15:03

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej odwiedził nowowybudowany kompleks w podwarszawskim Legionowie, w którym w przyszłym roku ma zacząć funkcjonować nowy szpital. Zatwierdził strukturę organizacyjną szpitala i wyznaczył dyrektora placówki. Okazuje się jednak, że inwestycja, którą szczycą się rządowi włodarze może mieć poważne braki. W legionowskim oddziale Wojskowego Instytutu Medycznego ma nie być Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz izby porodowej.

Szpitala w Legionowie mieszkańcy powiatu domagali się od wielu lat. Najbliższe placówki, do których są wysyłane karetki z tego terenu, to szpital Bródnowski lub ten w Nowym Dworze Mazowieckim. Aby ponad 100 tyś. mieszkańców powiatu mogło mieć zapewnioną lepszą i szybszą opiekę medyczną minister Mariusz Błaszczak podjął w 2018 roku decyzję o budowie szpitala właśnie w tym rejonie. Budynek powstał na terenie legionowskiej wojskowej przychodni specjalistycznej. Udało się go wybudować nawet wcześniej niż zakładano. Tydzień temu odbyło się w nim uroczyste zatwierdzenie kadry kierowniczej. Jak jednak dowiedział się „Super Express” nowoczesna i pachnąca nowością placówka będzie miała poważne braki. W legionowskiej filii WIM ma nie być Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, porodówki ani pediatrii. Zamiast tego funkcjonować tam będzie całodobowa izba przyjęć i ośrodek leczenia chorób piersi. 

- Dążyliśmy do tego, aby integrować usługi medyczne, a nie je dublować, ponieważ nie jest to racjonalne z punktu widzenia kosztów i potrzeb miejscowego rynku. W tym szpitalu nie chcieliśmy powoływać struktury, która będzie dodatkowym kosztem, a nie wniesie żadnej wartości dodanej - stwierdził gen. Grzegorz Gierelak, dyrektor WIM. 

Włodarze tłumaczą jednak, że infrastruktura medyczna placówki będzie odpowiadała tej istniejącej na największych polskich SOR-ach. Ponadto szpital ma zostać włączony w system ratownictwa medycznego. Co za tym idzie? Będą mogli tam trafiać np. Ranni z wypadków drogowych. 

W nowej filii WIM znajdzie się również oddział kardiologii, okulistyczny, chirurgiczny, chorób wewnętrznych i ginekologiczny. Ma też zostać silnie rozwinięta diagnostyka endoskopowa. Inwestycja warta 160 mln zł ma zostać zakończona nawet pół roku przed obiecanym terminem. Pierwsi pacjenci powinni zostać przyjęci na początku 2022 roku. 

Sonda
Czy Mariusz Błaszczak byłby godnym następcą Kaczyńskiego?
Syn znanego biznesmena z Legionowa napadnięty. W tle 100 tys. zł. w walizce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki