Pracowite święta strażaków. Ponad 500 interwencji na Mazowszu. Gdzie było najwięcej wezwań?

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Pracowite święta strażaków. Ponad 500 interwencji na Mazowszu. Gdzie było najwięcej wezwań?

2021-04-06 11:00

Nie dla każdego święta wielkanocne były wolne od pracy. Mazowieccy strażacy w świąteczny weekend interweniowali aż 570 razy. Z tego 255 wezwań dotyczyło pożarów, a 122 było interwencjami medycznymi. Niestety, zdarzały się również fałszywe zgłoszenia. Strażacy w święta musieli więc być cały czas w gotowości. Gdzie od soboty do poniedziałku musieli interweniować najczęściej?

Wielkanoc nie dla wszystkich była okazją do odpoczynku i spędzenia czasu z rodziną. Mazowieccy strażacy musieli być w ciągłej gotowości. Jak się okazuje, podczas świąt mieli dużo pracy. Mazowiecka Państwowa Straż Pożarna przekazała, że w czasie świątecznego weekendu (od soboty do poniedziałku) odnotowano 570 interwencji, z czego 255 to pożary, 261 to tzw. miejscowe zagrożenia, zaś 54 to fałszywe alarmy. Strażacy interweniowali przy 132 pożarach traw i nieużytków rolnych oraz dziewięciu pożarach w lasach. Odnotowano też 32 pożary w obiektach mieszkalnych.

"Do najbardziej tragicznego zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Bojmie w powiecie siedleckim, gdzie w wyniku pożaru poddasza w trzypiętrowym budynku życie straciły trzy osoby, a jedna odniosła poważne obrażenia" - poinformował rzecznik prasowy mazowieckiej PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.

Warto zaznaczyć, że w czasie świąt mazowieccy strażacy odnotowali również 122 interwencje medyczne, w tym 20 izolowanych interwencji ratownictwa medycznego w ramach wsparcia zespołów pogotowia ratunkowego.

Są to zdarzenia, do których normalnie wyjeżdża zespół ratownictwa medycznego, ale z jakichś przyczyn karetka nie może dotrzeć na miejsce. W samym marcu tego roku strażacy na terenie całego kraju brali udział w 963 izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego. To kilkukrotnie więcej niż w lutym, gdy zanotowano 290 takich wyjazdów.

Co więcej, w świąteczny weekend mazowieccy strażacy wyjeżdżali 43 razy do wypadków samochodowych. Odnotowano również 24 interwencje związane z usuwaniem skutków silnego wiatru.

Gdzie zatem strażacy mieli najwięcej pracy? Jak przekazuje Mazowiecka Państwowa Straż Pożarna, najwięcej interwencji w weekend świąteczny odnotowano w Warszawie - było ich 126. Na drugim miejscu uplasował się powiat radomski, gdzie strażacy interweniowali 36 razy, a na trzecim wołomińskim, gdzie były 33 interwencje. Z kolei na czwartym miejscu znalazł się powiat piaseczyński, gdzie odnotowano 30 wezwań, a na piątym grójecki, w którym strażacy interweniowali 23 razy.

Krzysztof Krawczyk nie żyje