Smok w centrum Warszawy! Czego może nas nauczyć?

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE Smok w centrum Warszawy! Czego może nas nauczyć?

Smok w samym centrum Warszawy! O co chodzi?

2022-02-10 21:45

Na ogromnych ekranach przy Dworcu Centralnym w Warszawie, pojawiła się animacja przedstawiająca smoka. Instalacja nie jest jednak promocją filmu fantasy. W rzeczywistości ma przestrzegać warszawiaków przed niebezpiecznym dla zdrowia smogiem. Dym wokół smoka gęstnieje wraz z rosnącym poziomem pyłów zawieszonych niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

Przy skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II z Alejami Jerozolimskimi, na wielkich ekranach pojawił się ziejący ogniem animowany smok. Bestia rodem ze średniowiecznych wyobrażeń otoczona jest dymem, a jego gęstość i przejrzystość zależna jest od jakości powietrza w Warszawie. Duża ilość pyłów zawieszonych oznacza, że będziemy mogli zobaczyć smoka latającego w gęstej zawiesinie. Instalacja ma obrazować, jak mocno zanieczyszczone jest powietrze, którym oddychamy. Twórcy kampanii połączyli animację 3D z danymi pozyskiwanymi w czasie rzeczywistym. Animacja pojawia się, gdy normy jakości zostają przekroczone i zmienia w zależności od wyników pomiarów.

- Pomysł kreatywny opierał się na przedstawieniu istoty, której zmysły są znacznie bardziej wyczulone niż ludzkie i pozwalają jej szybciej wykryć niewidzialne dla nas niebezpieczeństwo - wyjaśnia Damian Rezner, dyrektor firmy odpowiedzialnej za stworzenie akcji. Rezner dodaje, że dym został wykreowany za pomocą silnika modelowania używanego także do tworzenia gier komputerowych. - Dzięki temu zabiegowi udało się nam zwizualizować niewidzialne dla ludzkiego oka zagrożenie - tłumaczy organizator.

Film przedstawiający smoka w akcji można obejrzeć poniżej.

Walka ze smogiem
Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?
Nasi Partnerzy polecają