Pierwszy taki przeszczep w historii! Julia z Ukrainy dostała w stolicy polskie serce

2022-05-06 15:53
Ukrainka dostała serce Polaka. Historyczny przeszczep w Warszawie
Autor: Materiały prasowe Ukrainka dostała serce Polaka. Historyczny przeszczep w Warszawie

Ta operacja przejdzie do historii. Polskie serce bije od kilku dni w ciele Ukrainki. Ekipa lekarzy z Narodowego Instytutu Kardiologii przeprowadziła pierwszy przeszczep serca polskiego dawcy dla pacjentki z Ukrainy. Julia Skip (36 l.) czuje się dobrze z nowym sercem, zaś lekarze cieszą się z symbolicznego międzynarodowego sukcesu.

Mistrz kardiologii Zbigniew Religa byłby dziś dumny z kolegów po fachu z warszawskiego Anina! Zespół pod kierownictwem dr  Krzysztofa Kuśmierskiego, szefa kliniki kardiochirurgii, przeprowadził transplantację serca Polaka do ciała Julii. Chore serce 36-latki zostało niemal w całości wycięte. W ciele została jedynie część przedsionka, do którego przyszyty został nowy narząd. Operacja zakończyła się sukcesem. - Pacjentka czuje się dobrze, będzie przebywać w naszej klinice jeszcze kilka tygodni – mówi „Super Expressowi” Tomasz Leleno, rzecznik Narodowego Instytutu Kardiologii.

W galerii poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z tego historycznego wydarzenia

- Polska oddała serce Ukrainie. Nie tylko w przenośni, ale dosłownie. Polskie serce po raz pierwszy bije w piersi naszej ukraińskiej pacjentki – mówi prof. Łukasz Szumowski, szef NIK w Aninie, były minister zdrowia.

Pochodząca spod Lwowa Julia zmagająca się z ciężką chorobą serca (kardiomiopatią) na początku marca uciekła razem z córką przed wojną na Ukrainie. I już dzień później poczuła się tak źle, że trafiła do kliniki w Warszawie. Ze względu na zagrożenie życia została zakwalifikowana do transplantacji w trybie pilnym. Ale serce dla drobniutkiej, chudziutkiej kobiety znalazło się dopiero po sześciu tygodniach.

- W tej tragicznej sytuacji na szczęście na czas znalazł się dar życia, serce idealne dla naszej pacjentki – mówi prof. Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, obecnie szef Narodowego Instytutu Kardiologii. Dopasowane serce to była podstawa sukcesu, reszty 21 kwietnia dokonali warszawscy kardiochirurdzy. Jeszcze w lutym taki przeszczep nie byłby w Polsce możliwy, bo Ukraina nie jest formalnie członkiem międzynarodowych organizacji koordynujących transplantacje w różnych krajach.

Zostawiłam córeczkę na wojnie, żeby ratować życie drugiej. Potrzebuję pomocy - rozpaczliwy apel Ireny z Ukrainy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE