Uważaj! Przez ten smakołyk możesz przekroczyć normę i stracić prawo jazdy

2020-04-01 18:06 DAR, dryndak@se.com.pl
Badanie alkomatem
Autor: KMP Łomża

Słodycze z alkoholem mogą być potencjalnym problemem podczas kontroli drogowej. W praktyce trzeba by się jednak specjalnie postarać, aby doprowadzić do utraty prawa jazdy.

Popularny w Polsce batonik z advocatem zawiera w sobie nieco ponad 2% alkoholu. Dlatego też na etykiecie zamieszczona jest informacja, że jest przeznaczony dla osób dorosłych. Ile zatem takich przekąsek trzeba zjeść, żeby przekroczyć dopuszczalną normę zawartości alkoholu w organizmie kierowcy?

W Polsce dopuszczalna norma to 0,2 promila. Oznacza to, że przeciętna osoba o masie ciała 65 kg musiałaby zjeść na pusty żołądek 8 batoników. Statystyczny mężczyzna ważący 85 kg potrzebowałby natomiast 13 sztuk takich przekąsek.

Czasem jednak wystarczy kęs batonika z alkoholem, który może zafałszować wyniki. Wystarczy, że zjemy batonika i zostaniemy poddani badaniu. Alkomat może wykazać, większe stężenie alkoholu. Gdyby doszło do takiej sytuacji, powinniśmy poprosić o ponowne przeprowadzenie badania. Mamy do tego pełne prawo. Należy zachować spokój, wyjaśnić sytuację policjantom i odczekać kwadrans przed kolejnym dmuchnięciem w ustnik. Alkohol, który zafałszował wynik pierwszego pomiaru do tego czasu się ulotni.

PRZECZYTAJ NASZEGO NEWSA Ta kobieta przewidziała KORONAWIRUSA! Żywi będą zazdrościć umarłym!