Warszawa oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

2013-08-02 3:55 GB

Warszawa pamięta o swoich bohaterach. Wczoraj punktualnie o godz. 17 w Godzinę "W" w mieście zawyły syreny i zaczęły bić dzwony kościołów, a mieszkańcy minutą ciszy uczcili pamięć walczących 69 lat temu powstańców. Przez cały dzień w Warszawie trwały uroczyste obchody.

- Powstanie jest dla mnie bardzo ważne, bo to moi rówieśnicy walczyli o moje miasto i wolną Polskę - mówi Michał Lipka (21 l.), który uczcił pamięć Powstańców, przyklejając sobie na rower naklejkę ze znakiem Polski Walczącej, która była dołączana do "Super Expressu". O godz. 17 na moment stanął, tak jak tysiące innych warszawiaków. Niektórzy wychodzili z aut i w zadumie wspominali walczących bohaterów. Komunikacja miejska też na moment się zatrzymała.

>>> Bronisław Komorowski: Powstanie Warszawskie - wyraz solidarności

Przez cały dzień trwały uroczystości. Mieszkańcy składali kwiaty pod pomnikami i razem z kombatantami wracali myślami do tamtych dramatycznych dni sprzed 69 lat.

Wczoraj o godz. 10 przeszedł "Marsz Mokotowa" upamiętniający poległych podczas walk w tej dzielnicy. Wieńce składane były na grobach przywódców Armii Krajowej: gen. Stefana Roweckiego "Grota" czy gen. Antoniego Chruściela "Montera" i pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach, gdzie obok kombatantów pojawiły się również władze państwowe.

Z kolei wieczorem o godz. 20 na placu Zamkowym śpiewano "Pałacyk Michla" czy "Sanitariuszkę Małgorzatkę", która dodawała sił walczącym żołnierzom w 1944 roku. O godz. 21 zapłonął Ogień Pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego. Będzie się on palił przez 63 dni, czyli dokładnie tyle, ile trwało Powstanie.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE