Zamykają ulice na 11 listopada. Zobacz, gdzie lepiej nie parkować [GALERIA]

2019-11-09 6:00 DS
Marsze przejdą przez stolicę
Autor: LESZEK SZYMAŃSKI/PAP Marsze przejdą przez stolicę

Zgromadzenia, marsze i imprezy z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości czekają na mieszkańców w ten weekend. Przez centrum przejdzie Marsz Niepodległości oraz kontrmanifestacja Antify. Oczywiście wiąże się to z utrudnieniami w ruchu. Zamknięta będzie m.in. Królewska oraz Krakowskie Przedmieście, a al. Jana Pawła II opanują biegacze.

Kierowcy lepiej żeby mieli się na baczności bo przez cały weekend nie zaparkujemy na Królewskiej, a do tego w niedzielę (godz. 16-20) dojdą kolejne ulice w okolicy pl. Piłsudskiego m.in. Tokarzewskiego-Karaszewicza.

- Proszę zwracać uwagę na znaki drogowe. Samochody zaparkowane na zakazie parkowania będą odholowane – przestrzega Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Poniedziałek zacznie się od przejazdu kolumny samochodów prezydenta Andrzeja Dudy w godz 8-9. Kolumna z Pałącu Prezydenckiego do świątyni Opatrzności Bożej. Później z powodu uroczystości państwowych na pl. Piłsudskiego, w godz. 11-14, zamknięte dla ruchu będą ul. Królewska, Focha, Moliera, Ossolińskich, Wierzbowa i Tokarzewskiego-Karaszewicza. O 13 z ul. Paderewskiego w Sulejówku ruszy ok. 650 motocyklistów w MotoParadzie Niepodległości i przejadą m.in. przez Trasę Łazienkowską do ul. Idzikowskiego na Mokotowie.

Największe utrudnienia spowoduje marsz Niepodegłości, który w tym roku przejdzie pod hasłem „Miej w opiece naród cały”. Jego uczestnicy zbierają się o godz. 14 na rondzie Dmowskiego, a stamtąd ruszą przez Al. Jerozolimskie na błonia PGE Narodowego.

O tej samej godzinie co marsz narodowców z pl. Unii Lubelskiej (przez Marszałkowską i Piękną) na pl. Trzech Krzyży wyruszy kontrmanifestacja Antify „Za wolność waszą i naszą”. Na trasach obu marszy będą utrudnienia, a kierowcy i pasażerowie komunikacji albo postoją w korku albo będą kierowani na objazdy. Jeśli będziemy wybierać się do centrum warto skorzystać z komunikacji miejskiej.

- Najlepszym sposobem poruszania się w tym dniu będzie metro, które będzie najszybciej poruszać się po mieście – podkreśla Andrzej Frankow, dyrektor pionu przewozów ZTM.

Od 11 do 19 pociągi pierwszej linii podjadą na peron co 4 minuty, a składy na II linii co 5 minut.

- Sytuacja na drogach będzie się zmieniać. Jeśli jakieś ciągi komunikacyjne zostaną otwarte, to od razu puścimy tam autobusy czy tramwaje – zapewnia Frankow.

KLIKNIJ I ZOBACZ WIDEO: Matka i żona byłego policjanta: Nie wierzymy w to, że Mirek z Kamilem ukatrupili Sebastiana