SPPN

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS

SZOK!

Zapadła pilna decyzja w sprawie płatnego parkowania w Warszawie. Mieszkańcy zdumieni

2023-04-17 17:09

Radni w marcu zadecydowali o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania o Saską Kępę i Kamionek. W ostatni piątek, 14 kwietnia, tę decyzję unieważnił wojewoda mazowiecki. Mieszkańcy są przeszczęśliwi, ale jak zauważają, to nie koniec… Miasto ma miesiąc, by zaskarżyć tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Czy tak się stanie?

Warszawa, Praga-Południe. Wojewoda unieważnił decyzję radnych. Nie będzie płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku?

Prażanie są w szoku. Spodziewali się, że ich rzeczywistość zmieni się na stałe przez włączenie do strefy płatnego parkowania Saskiej Kępy i Kamionka. Tak jednak się nie stało. Decyzja, którą podjęli radni jeszcze w marcu, została w całości unieważniona przez wojewodę. W uzasadnieniu pojawiły się powody takie jak: sprzeciw mieszkańców, brak aktualnych analiz i nieprawidłowy sposób przyjęcia uchwały.

W obu przypadkach w ocenie Rady Warszawy zastrzeżenia wzbudziła, w szczególności, kwestia braku szacunkowych informacji (np. w procentach), o ile zostanie pomniejszona liczba miejsc parkingowych po wprowadzeniu strefy płatnego parkowania niestrzeżonego na osiedlu Saska Kępa – czytamy w dokumentach.

Podczas poniedziałkowej (17 kwietnia) konferencji prasowej radny Piotr Szyszko, z ramienia Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że wniosek do wojewody o unieważnienie uchwał radnych w sprawie SPPN złożyli niezadowoleni mieszkańcy. Według ich szacunków, wprowadzenie strefy ograniczyłoby liczbę miejsc parkingowych nawet o 40 procent!

Zdumiało nas uzasadnienie wojewody mazowieckiego. Nie zadał ani jednego pytania, nie zapytał o żaden szczegół, o tryb w jakim uchwała została podjęta. To się bardzo rzadko zdarza, by wojewoda dokonał rozstrzygnięcia wyłącznie w oparciu o materiały, które pojawiały się w mediach – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

ZDM: Strefa Płatnego Parkowania nie zabiera miejsc parkingowych

Strefa Płatnego Parkowania za każdym razem budziła emocje. Mieliśmy przeciwników jej wprowadzenia na Żoliborzu, Pradze Północ, Ochocie, Woli, Mokotowie. I wszędzie zdała egzamin – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Łukasz Puchalski przyznaje, że zarzut wojewody – jak mówi, pochodzący z niewiarygodnych informacji z mediów społecznościowych – że strefa ma doprowadzić do ograniczenia (o 25-50 proc.) liczby miejsc parkingowych jest nieprawdziwy.

Liczba miejsc zależy od organizacji ruchu, nie od wprowadzenia strefy. Strefa tylko wprowadza odpłatność za korzystanie z istniejących miejsc parkingowych, nie reguluje ich liczby – dodaje dyrektor ZDM.

Ratusz wraz z prawnikami rozważy jakie działanie pozwoli szybciej wprowadzić SPPN na praskich osiedlach – czy odwołanie od rozstrzygnięcia wojewody do WSA, czy też przygotowanie i przedstawienie Radzie Warszawy nowej uchwały w tej sprawie.

Sonda
Czy wprowadzić płatne parkowanie na Saskiej Kępie i Kamionku?
Nasi Partnerzy polecają