DROŻSZE PARKOWANIE W WARSZAWIE

Podwyżka opłat w strefie płatnego parkowania. Warszawiacy: „Najłatwiej się bierze pieniądze od kierowców!”

2022-08-17 6:19

W poniedziałek, 15 sierpnia, weszły w życie nowe przepisy podwyższające opłaty za postój w strefie płatnego parkowania w Warszawie. O podwyżce opłat zdecydowała w czerwcu Rada Warszawy. Zmienia się też jedna, bardzo ważna rzecz – od 15 sierpnia za szybą auta nie trzeba zostawiać kwitka z parkomatu.

Droższe parkowanie w stolicy

Opłaty za postój w Warszawie wzrastają i są zmorą warszawiaków. Teraz za pierwszą godzinę w strefie płatnego parkowania trzeba będzie zapłacić nie jak dotychczas, 3,90 zł, ale 4,50 zł. Za drugą godzinę parkowania zapłacimy 5,40 zł, koszt trzeciej godziny to już 6,40 zł! Za czwartą i każdą kolejną godzinę postoju trzeba będzie zapłacić jak za pierwszą, czyli 4,50 zł. Wzrasta też kara za brak opłaty za postój – teraz kierowcy, którzy nie kupią biletu, dostaną mandat w wysokości 300 złotych! Wcześniej za nieopłacenie postoju trzeba było zapłacić 250 złotych, czyli o 50 złotych mniej.

ZOBACZ TEŻ: Warszawa. Będzie drożej w strefie płatnego parkowania. Radni podjęli decyzję [CENNIK]

Mieszkańcy łapią się za portfele i głowy

- Najłatwiej się bierze pieniądze od kierowców! Dopóki Trzaskowski będzie rządził, sytuacja będzie tak wyglądała. Jak się robi non stop złe inwestycje, to potem skądś trzeba brać pieniądze, żeby załatać dziury w budżecie! - w rozmowie z „Super Expressem” grzmi zbulwersowany pan Sylweriusz Pawłowski (88 l.) Mieszkańcy łapią się za portfele i głowy. - To jest kwestia polityki, jaką PiS prowadzi wobec Warszawy. Na pewno nie tylko parkowanie będzie droższe, ale także śmieci. PiS zabiera Warszawie 2 miliardy złotych rocznie, więc nic dziwnego, że samorząd Warszawy jest zmuszony podwyższać opłaty – mówi nam pan Krzysztof (47 l.) - Wszystko jest za drogie, płacenie za parkowanie w Warszawie powinno być tańsze! - dodaje pani Julita (43 l.)

Kierowcy pędzą tu nawet 190 km/h. Tunel pod Ursynowem jak tor wyścigowy

Podwyżki opłat za parkowanie zwiększą budżet

Bez zmian pozostają roczne abonamenty dla mieszkańców strefy: podstawowy wciąż można kupić za 30 zł. Obszarowy to wydatek 600 zł. Za postój można zapłacić w sposób stacjonarny, czyli w parkomacie, ale kierowcy mają też ułatwienie i mogą uiścić opłatę za pomocą mobilnych aplikacji w telefonach. Płatność w strefach obowiązuje w dni robocze od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni: 2 maja, 24 i 31 grudnia, w godzinach 8:00 do 20:00.

Stołeczni radni szacują, że podwyżki stawek opłat i rozszerzenie płatnej strefy, zwiększą przychód w miejskim budżecie o około 15 procent. Łącznie rocznie z kwitków ratusz zarobi szacunkowo ponad 202 mln zł. Jedno miejsce parkingowe ma przynieść miesięcznie 3500 zł.

Sonda
Czy podwyżka cen opłat za parkowanie jest potrzebna?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE