Nie potrzebują podlewania

Zielone tory w centrum Warszawy. Na dwóch ulicach tramwajarze posadzili rozchodnik

2022-12-27 16:04

Tramwajarze zazielenili tory w centrum Warszawy o długości ponad jednego kilometra. W stolicy jest już 28 zielonych torów. Na nowo budowanych trasach tramwajowych będą kolejne. Sadzony jest tam rozchodnik, który świetnie radzi sobie w trudnych warunkach pogodowych i zmienia kolor w zależności od pory roku.

Rozchodnik na dwóch ulicach w centrum

Rozchodnik jest już na dwóch odcinkach sieci tramwajowej śródmieścia. Pierwszy z nich to tory o długości 570 metrów w Alejach Jerozolimskich między placem Zawiszy a Żelazną. Drugi to nieco dłuższy odcinek na Jana Pawła II o długości 668 metrów między rondem ONZ a dworcem Warszawa Centralna. Łączna powierzchnia obydwu torowisk, gdzie tłuczeń został przykryty zieloną powierzchnią przekracza 4000 metrów kwadratowych. 

Nie trzeba go podlewać, sam magazynuje wodę

Zielone tory w centrum zostały pokryte siedmioma gatunkami rozchodnika. Dzięki temu, gdy roślina będzie kwitła, to torowisko będzie zmieniało kolor. - Rozchodnik posadziliśmy na podłożu do uprawy roślin, a pod nim znalazła się warstwa której zadaniem będzie magazynowanie wody. Prace wykonywaliśmy w nocy, więc nie trzeba było wstrzymywać ruchu tramwajowego - przekazał Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich

2 miliony złotych za dwie zielone ulice

Wykonawcą jest firma Werde, która otrzyma wynagrodzenie w wysokości blisko 2 mln zł. Będzie też musiała dbać o rośliny przez najbliższe 3 lata, później tramwajarze przejmą opiekę nad rozchodnikiem. 

Rozchodnik lepszy od trawy

W Warszawskie jest już 28 kilometrów zielonych torów. Początkowo tramwajarze wybierali zwykłą trawę, jednak szybko się okazało, że trzeba było ją często podlewać. Zastąpiono ją więc rozchodnikiem, który sam reguluje sobie gospodarkę wodną. - To szczególnie ważne przy ocieplającym się klimacie i braku wody w Polsce - podsumował rzecznik miejskiej spółki.

Torowisko na Al. Waszyngtona jest w krytycznym stanie. Tramwajarze odkładają remont
Sonda
Czy Tramwaje Warszawskie powinny wycofać wszystkie stare składy?
Nasi Partnerzy polecają