wybory 2023

Znany pisarz chce być posłem. Jacek Dehnel kandydatem Lewicy do Sejmu. Co o nim wiemy?

2023-09-18 5:47

Jacek Dehnel to nagradzany pisarz, poeta i tłumacz. Urodzony w Gdańsku, od kilku lat mieszka w Berlinie. Jest kandydatem Lewicy w wyborach do Sejmu, zajmuje ostatnie miejsce na warszawskiej liście.

Jacek Dehnel kandydatem Lewicy do Sejmu

- Wyjechaliśmy z mężem do Berlina, bo dostałem stypendium twórcze DAAD. (…) I już kiedy się pakowaliśmy, obliczaliśmy szanse na powrót na jakieś 50 proc. A po tym, co się działo w czasie kampanii prezydenckiej, stwierdziliśmy po prostu, że Polska nie jest miejscem bezpiecznym dla osób LGBT – mówił w 2021 roku w rozmowie z wp.pl i „DW” Jacek Dehnel, pytany o powody emigracji. W wywiadzie ostro krytykował rząd i prezydenta, a także wyborców PiS. W 2019 roku dokonał apostazji.

Teraz chce wrócić do Polski i zaangażować się w politykę. Startuje z ostatniego, 40. miejsca na warszawskiej liście Lewicy do Sejmu. Teoretycznie ostatnie miejsce jest "najgorsze", w praktyce jednak zdarza się, że kandydaci zdobywają miejsce właśnie z tej pozycji. Na korzyść kandydata Lewicy działa na pewno fakt, że jest rozpoznawalną postacią.

Jacek Dehnel, kim jest? 

Jacek Maria Dehnel urodził się 1 maja 1980 roku w Gdańsku. Ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jest pisarzem – poetą i prozaikiem, a także tłumaczem i, podobnie jak matka, malarzem. Debiutował w wieku 18 lat. Jest autorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, publikuje w prasie. Był wielokrotnie nominowany i nagradzany za swoją twórczość.

Od 2015, wspólnie z mężem Piotrem Tarczyńskim, tworzy cykl powieści kryminalnych osadzonych w realiach Krakowa z przełomu XIX i XX wieku. Powieści są publikowane pod wspólnym pseudonimem "Maryla Szymiczkowa".

Przypomnijmy, że wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 15 października 2023 roku.

TARGI KSIĄŻKI I MEDIÓW VIVELO 2023
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany