Aktorzy przed Ministerstwem Kultury walczą o tantiemy. Mateusz Banasiuk: "To są pieniądze, które zarobiliśmy"

2024-02-22 12:51

Protesty aktorów przed Ministerstwem Kultury i w Sejmie mają związek z niewprowadzeniem w Polsce dyrektywy o tantiemach z platform streamingowych. Jak zaznaczają protestujący, to zabranie im pieniędzy.

Aktorzy przed Ministerstwem Kultury walczą o tantiemy. Mateusz Banasiuk: To są pieniądze, które zarobiliśmy

i

Autor: pixabay/Karolinakp/instagram

Filmowcy zarzucają polskiemu rządowi zaniechanie wdrożenia dyrektywy wprowadzającej tantiemy z platform streamingowych. W środę (21 lutego) przed budynkiem Ministerstwa Kultury pojawili się aktorzy. Wśród nich był Mateusz Banasiuk, znany z wielu filmów udostępnionych na Netflixie.

Państwo jest w stanie żyć bez artystów. Teoretycznie oczywiście. Zobaczcie, najpierw odebrano nam 50 proc. uzysku, później zmuszono nas, tych którzy trochę lepiej zarabiają, do tego żeby zakładać firmy. Inni zarabiają naprawdę marne pieniądze. Teraz jako jedni z niewielu straciliśmy możliwość otrzymania pieniędzy z tantiem, bo to jest normalne w innych krajach, tylko u nas jakoś nie. Nie rozumiem, dlaczego politycy nas pomijają. Przypominają sobie o nas jedynie przed wyborami, kiedy potrzebują poparcia

– mówił pod Ministerstwem Kultury aktor.

Jak dodał, aktorzy nie chcą okradać podatników i państwa, a odzyskać swoje zarobione pieniądze.

To są pieniądze, które zarobiliśmy. Nie odbieramy innym podatnikom, nie odbieramy innym ludziom, nie odbieramy rządowi

– zaznaczył.

W czwartek (22 lutego) artyści pojawili się w Sejmie, gdzie podjęto sprawę prac nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a w szczególności zabezpieczenia praw twórców poprzez utworzenie instrumentów prawnych, które umożliwiłyby twórcom egzekwowanie tantiem za eksploatację ich utworów m.in. w serwisach streamingowych.

Jak najszybciej chcemy wprowadzić unijną dyrektywę ws. prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. W drugim kroku chcemy wprowadzić tantiemy

- powiedziała w wiceszefowa MKiDN Joanna Scheuring-Wielgus.

Kto zastąpi Norbiego i Krzan w "Kole fortuny"? Zobacz kandydatów

Radosław Majdan o karierze Kuby Błaszczykowskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki