Dramat Daniela Olbrychskiego: Nie chcą mnie w polskim kinie

2024-05-15 5:30

Daniel Olbrychski (79 l.) to wybitny aktor. Ostatnimi czasy jednak próżno szukać go na naszych dużych ekranach. Jak zdradza w rozmowie z "Super Expressem", kino od pewnego czasu przestało się o niego upominać. - Gram na całym świecie, a w Polsce w kinie nie - mówi rozżalony. Na szczęście gwiazdor nie jest bezrobotny. Dostał rolę w serialu „Prosta Sprawa”. Niestety tylko epizodyczną.

W najnowszym serialu „Prosta sprawa” Daniel Olbrychski gra mentora bohatera odgrywanego przez Mateusza Damięckiego (42 l.). Niestety gwiazdor pojawi się na ekranie zaledwie w dwóch odcinkach. Choć to niewielka rola przyjął ją z radością. - Bardzo lubię Mateusza. Jak się dowiedziałem, że mam mu partnerować, pomyślałem sobie: „Co mi szkodzi. Znajdę parę dni”, bo ja rzadko staję przed kamerą ostatnio. Ale zagrać z Mateuszem to jest przyjemność, ze względu na sympatię dla całej rodziny, a szczególną dla niego – uśmiecha się w rozmowie z „Super Expressem”.

Kiedyś Olbrychski grał same główne role, dziś grywa jedynie epizody

Aktor, który niegdyś grał Andrzeja Kmicica w filmie "Potop", Karola Borowieckiego w "Ziemi obiecanej" czy Azję Tuhaj-Bejowicza w "Panu Wołodyjowskim" dziś nie dostaje żadnych filmowych propozycji. Jak nam wyznaje, nasi reżyserzy nie doceniają jego potencjału, w przeciwieństwie do zagranicznych, którzy jak twierdzi zasypują go propozycjami współpracy. Aktor wciąż z sentymentem wspomina rolę w filmie „Salt” z Angeliną Jolie (48 l.) u boku. - Kino przestało się o mnie upominać. Polskie kino od czasu Jurka Hoffmana i Wajdy nie ma dla mnie żadnych poważnych propozycji. Już się z tym pogodziłem i tylko się uśmiecham, bo to jest dobry żarcik, że gram na całym świecie w Ameryce z Angeliną Jolie, w Japonii, we Francji, w Niemczech, a w Polsce w kinie - nie – ubolewa aktor, który jest w doskonałej formie fizycznej. – Natomiast lubię polskie seriale, jako widz i gościnnie chętnie w nich występuję. Na więcej nie mam czasu, bo dużo gram w teatrze, obecnie w pięciu sztukach gram – wylicza gwiazdor. 

Cała rozmowa z Danielem Olbrychskim w materiale wideo

Quiz. Trylogia Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Czy znasz polskie kultowe produkcje filmowe?

Pytanie 1 z 15
Członek rodu Tuhaj-bejów pojawia się:
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki