Esperanza Spalding sensacyjną triumfatorką Grammy. Kim jest artystka, która pokonała Justina Biebera?

2011-02-14 12:39

Nikt nie dawał jej żadnych szans w starciu z m.in. Justinem Bieberem (17 l.), Drakiem (25 l.) czy Florence and the Machine, a tymczasem to Esperanza Spalding (27 l.) zdobyła nagrodę Grammy 2011 dla najlepszego nowego artysty. To wielka niespodzianka i być może początek wielkiej kariery, chociażby na miarę tych, jakie zrobiły Norah Jones (32 l.) i Cassandra Wilson (56 l.).

27-letnia artystka wychowywała się w niepełnej rodzinie w zdominowanej przez czarnoskórych oraz latynoskich obywateli części Portland. Pomimo, że jej otoczenie było prawdziwym gettem, a nad Esperanzą i jej bratem opiekę sprawowała tylko ciężko pracująca matka, przyszła gwiazda odebrała solidne wykształcenie. Część wiedzy muzycznej (jest multiinstrumentalistką) zdobyła jako samouk, w części pomogli jej wykładowcy Chamber Music Society, King Elementary School, The Northwest Academy, aż w końcu trafiła na Uniwersytet Stanowy w Portland, gdzie była najmłodszą kontrabasistką objętą programem stypendialnym.

Przeczytaj koniecznie: Grammy 2011 rozdane. Zespół Lady Antebellum triumfatorem wieczoru ZDJĘCIA!

Co ciekawe, już w wieku 20 lat została... wykładowcą na Berklee College of Music. Wykłada na zajęciach praktycznych, podczas których naprowadza studentów na to, aby sami, intuicyjnie poznali swoje najsłabsze i najmocniejsze strony.

W swojej karierze Spalding zapisała już na koncie 3 solowe, autorskie płyty oraz siedem płyt, w których nagraniu kontrybuowała. Grammy to największy sukces w jej życiu. Pierwszy, ale na pewno nie ostatni!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki