Ile książek czytasz w ciągu roku? Ostatni raport czytelnictwa w Polsce daje do myślenia

2021-10-21 14:31
Jaki jest poziom czytelnictwa w Polsce?
Autor: SHUTTERSTOCK Jaki jest poziom czytelnictwa w Polsce?

Czytanie książek to przyjemność czy męcząca czynność? Polacy różnie podchodzą do tej kwestii, jednak wciąż przeważa grupa, która niechętnie sięga po lekturę. Jak wygląda dziś czytelnictwo w Polsce? Pokazały to ostanie badania Biblioteki Narodowej.

Raport Biblioteki Narodowej opublikowany był już jakiś czas temu i dotyczy 2020 roku. 42% Polaków zadeklarowało, że przeczytało przynajmniej jedną książkę: To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Na razie można mówić o powodach do ostrożnego optymizmu, choć do poziomu wskaźników z początku XXI wieku jeszcze daleko - czytamy na stronie Biblioteki Narodowej. W 2000 roku zanotowano, że co najmniej jedną książkę w roku przeczytało 54% Polaków. W 2019 roku było to 39%. Z raportu wynika, że najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna, popularna, ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku. Dlaczego nadal niektórzy niechętnie sięgają po ten rodzaj spędzania wolnego czasu? Mówi się, że czytanie książek pobudza wyobraźnie, ale w dobie netflixa i innych platform streamingowych, większość ludzi decyduje się na seans ulubionego serialu czy filmu. 

Artur Jarząbek z programu Supernova w samo południe, zaprosił do rozmowy specjalnych gości, którzy podyskutowali o poziomie czytelnictwa w Polsce. Eksperci nie wykazują jednak nadmiernego entuzjazmu. Wyjaśnili, dlaczego Polacy nie czytają masowo książek. Posłuchajcie tutaj.

Legendarni pisarze i filmowcy dla dzieci i młodzieży. Niezapomniani

ZOBACZ: XVIII Konkurs Chopinowski. 24-latek zwycięzcą, Polak wysoko! Kim jest Bruce Liu?

Galeria wyżej: Powstaje książka o Krzysztofie Krawczyku

Sonda
Czy lubisz czytać książki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE