Janda przez PiS zamknie teatr. Ignacy Gogolewski zaniepokojony

2016-03-23 3:00

Czarne chmury zebrały się nad Krystyną Jandą (64 l.). Prowadzone przez fundację aktorki teatry Och-Teatr i Teatr Polonia nie otrzymają w tym roku dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o niemałą kwotę, bo 1,5 mln zł. Ministerstwo twierdzi, że złożone wnioski otrzymały zbyt mało punktów. Zaznacza też, aby nie wiązać tego z antypisowskimi poglądami aktorki. Środowisko aktorskie ma jednak swoją teorię, a pracownicy już drżą o przyszłość.

- Do Programów Ministra 2016 Fundacja Krystyny Jandy złożyła cztery wnioski. Trzy z nich były poprawne formalnie, ale nie otrzymały dotacji ze względu na zbyt niską punktację. Jeden wniosek nie spełniał wymogów formalnych odnośnie do poziomu wkładu własnego - mówi nam Anna Lutek, rzecznik prasowy MKiDN.

1,5 mln zł to około jednej trzeciej budżetu jednego teatru, czyli bardzo dużo. Może się to więc wiązać z koniecznością zamknięcia jednego z nich, bo przez najbliższe lata sytuacja pewnie się nie zmieni.

- Tego, że ministerstwo zajmie takie stanowisko, można się było spodziewać, różnego rodzaju wypowiedzi pani Krystyny Jandy prawdopodobnie nie spodobały się w Ministerstwie Kultury - mówi nam Ignacy Gogolewski (85 l.), gwiazda teatrów Jandy.

- Bardzo mnie zasmuciła ta informacja. Pewnie nastąpią jakieś ograniczenia, zmiany, cięcia, może likwidacja... Cenię sobie tę współpracę i czuję się, jakby to mnie odebrano kawałek chleba. Podejrzewam, że na pewno przyjdzie jakaś pomoc. Sam przekażę 1 procent z podatku, ale zdaje sobie sprawę z tego, że to kropla w morzu potrzeb. Wierzę jednak w Krystynę Jandę i jej współpracowników. Jestem z nią całym sercem! - trzyma kciuki legenda scen teatralnych.

Na oficjalnej stronie teatrów pojawiła się już prośba o wpłatę 1 procent z podatku. "Z powodu zmieniającej się pogody możemy istnieć już tylko dzięki Wam" - czytamy.

Zobacz: Wielka radość w rodzinie Krystyny Jandy! Pojawiło się dziecko!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE