Nie żyje ks. Stanisław Bartmiński, pierwowzór księdza z "Plebanii"

2024-04-19 16:13

W wieku 87 lat zmarł ksiądz Stanisław Bartmiński, dziennikarz, autor publikacji turystycznych, kanonik honorowy kapituły jarosławskiej, współtwórca i główny konsultant serialu telewizyjnego "Plebania". To on właśnie był pierwowzorem proboszcza Antoniego Wójtowicza (Włodzimierz Matuszak, 77 l. ) z serialu emitowanego w latach 2000-2012.

Nie żyje ks. Bartmiński, pierwowzór księdza z Plebanii

i

Autor: twitter.com/agdudz, Mariusz Grzelak/Super Express

Ks. Stanisław Bartmiński święcenia kapłańskie przyjął w 1959 roku. Popularność zyskał w latach 1970-2008, kiedy był proboszczem parafii św. Marcina w Krasiczynie. W stanie wojennym organizował tam pomoc dla internowanych. Duchowny miał znane rodzeństwo, jego nieżyjący już brat Marian Bartmański (+71 l.) był znanym brydżystą i sędzią piłkarskim, drugi z braci, Jerzy Bartmiński (+82 l.) był językoznawcą i profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kolejny -  Florian Bartmiński (+75 l.) był doktorem pedagogiki , a siostra, Maria Klimowicz (+54 l.), lekarzem stomatologiem i działaczką społeczną. Żyje jeszcze ich brat, Jan Bartmiński, ekonomista i ostatni wicewojewoda przemyski. Wujkiem Bartmińskich był z kolei ks. Florian Zając (+73 l.), społecznik i działacz polskiego państwa podziemnego, pierwowzór serialowej postaci ks. Bernarda Grochowskiego w "Plebanii".

O śmierci znanego duchownego na platformie X poinformowała socjolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, Agnieszka Dudzińska, którego Bartmiński był wujkiem. Wiadomość podał także Jacek Bartmiński, wiceminister aktywów państwowych. Pogrzeb prawdopodobnie odbędzie się na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Wojciecha w Kruhelu Małym, czyli dzisiejszej części Przemyśla.

Miał tylko 35 lat. Paweł Gędłek z "Plebanii" zmarł po nieudanej operacji przeszczepu serca

Prawdziwy grób Klossa. Pierwowzory literackie i filmowe. Niezapomniani

Quiz. Jak dobrze pamiętasz bohaterów "Plebanii"? Te postacie towarzyszyły nam przez wiele lat

Pytanie 1 z 16
Jak nazywał się Osa? Ochroniarz, a także przyrodni brat Janusza Tracza?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki